Հայաստանը բարձր է գնահատում Վրաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանմանն ուղղված հետաքրքրվածությունը
Պաշտոնական այցով Վրաստանում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին: Կողմերը շնորհավորել են միմյանց դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ՝ շեշտելով, որ երկու ժողովուրդներին կապում է ընդհանուր պատմությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ամրապնդմամբ, ուստի բարձր է գնահատում Վրաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանմանն ուղղված հետաքրքրվածությունը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է նաև, որ Ադրբեջանը, շարունակելով ծավալապաշտական քաղաքականությունը, սեպտեմբերի 13-ին լայնածավալ հարձակում է ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հանդեպ:
Անդրադառնալով Արցախի հարցին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ առաջնային է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորման, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը միտված երկկողմ համագործակցության հեռանկարները: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին նշել է, որ երեկ ջերմ հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և փաստել, որ հայ-վրացական հարաբերություններն այժմ ավելի բարձր մակարդակի վրա են, քան երբևէ: Նրա խոսքով դա են վկայում բարձրաստիճան փոխայցերի հաճախականությունը և խաղաղության ձգտելու ընդհանուր ջանքերը:

Armenia highly appreciates Georgia's interest in maintaining peace and stability in the region
Prime Minister of Georgia Irakli Gharibashvili received the delegation led by RA NA Speaker Alen Simonyan, who is on an official visit to Georgia. The parties congratulated each other on the 30th anniversary of establishing diplomatic relations, stressing that a shared history connects the two peoples.
The Speaker of the RA National Assembly noted that Armenia is intensely interested in strengthening regional security and stability, so he highly appreciates Georgia's interest in maintaining peace and stability in the region.
Alen Simonyan also emphasized that Azerbaijan, continuing its expansionist policy, launched a large-scale attack on the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia on September 13.
Turning to the issue of Artsakh, the Speaker of the RA National Assembly noted that the issue of guaranteeing the rights and freedoms of the Armenians of Nagorno-Karabakh and the status of Nagorno-Karabakh remains paramount.
The parties discussed the prospects of bilateral cooperation aimed at regional security. Georgian Prime Minister Irakli Gharibashvili noted that he had a warm telephone conversation with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan yesterday and stated that Armenian-Georgian relations are now at a higher level than ever. According to him, this is evidenced by the frequency of high-level mutual visits and general efforts to seek peace.