Խնդիրն այն է, թե Վաշինգտոնը որքանով է պատրաստ առաջ մղել երևանյան տարբերակը
-Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում խոսել է խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հավանականության մասին՝ նշելով, որ Հայաստանն առաջարկում է Ադրբեջանի հետ ստորագրել շրջանակային պայմանագիր։ Սա ի՞նչ է նշանակում, որքանո՞վ ռեալ եք համարում այդ փաստաթղթի ստորագրումը։
-Հայաստանն իր՝ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելուն պատրաստ լինելու հայտարարություններով փորձում է պարզապես ցույց տալ, որ ինքը կառուցողական է տրամադրված խաղաղ գործընթացը շարունակելու առումով և պատրաստ է գործակցել ռեգիոնալ խաղաղության և այդ համատեքստում միջազգային անվտանգության հարցերում։ Եվ այս տեսանկյունից այդ հայտարարությունները դիվանագիտական մարտավարության խնդիր են լուծում։ Ինչ վերաբերում է հավանականությանը, որ կստորագրվի այդպիսի պայմանագիր, այն շատ ցածր է։ Մենք տեսնում ենք, որ հակամարտող կողմերի դիրքորոշումներում կան էական տարակարծություններ Արցախի հարցի սահմանային ձևակերպումների, նաև սահմանազատման-սահմանագծման մոտեցումների շուրջ։ Էլ չեմ խոսում ավելի խոշոր խաղացողների տարբերությունների մասին։ Խոշոր հաշվով՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի հարցը կախված է ոչ Հայաստանի, ոչ էլ Ադրբեջանի դիրքորոշումներից, այլ աշխարհաքաղաքական դիմակայության զարգացման տրամաբանությունից, որ այսօր ծավալվում է տարբեր ուղղություններով՝ ուկրաինական պատերազմի էպիկենտրոնային նշանակությամբ։ Սա ամենևին չի նշանակում, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի դիրքորոշումները չունեն որևէ ազդեցություն, պարզապես պետք է գնահատենք, որ այդ ազդեցությունները և վճռորոշությունն ունի սահմանափակ ներգործություն ավելի լայն միջավայրում տեղի ունեցող զարգացումների վրա։ Իսկ հայ-ադրբեջանական խնդիրը ավելի լայն զարգացումներում, անկասկած, դիտարկվում է որպես միջոց և գործիք։
-ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը ՀՀ վարչապետի հետ հեռախոսազրույցում հորդորել է շարունակել առաջընթացը կոնկրետ արդյունքների ուղղությամբ՝ աջակցելու խաղաղ գործընթացին: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Բլինքենի այդ հորդորը։ Ի՞նչ է հասկացնում Միացյալ Նահանգները։
-Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի՝ թե՛ Երևան, թե՛ Բաքու կատարած զանգերը և հորդորը՝ պահել բանակցությունը, պարզապես պայմանավորված է Միացյալ Նահանգների նախաձեռնության դիվանագիտական ակտիվությունը պահելու խնդրով։ Առավել ևս, տեսնում ենք, որ այս առումով մրցակցությունը բավական մեծ է։ Կա ոչ միայն ՌԴ-ի մասնակցությամբ եռակողմ գործընթաց, այլև վերջին շրջանում բավական աշխույժ և տարբեր ձևաչափերով դերակատարում ունի Իրանը, ինչպես նաև առկա է Ֆրանսիայի ակտիվ նախաձեռնողականությունը։ ԱՄՆ-ն պարզապես փորձում է լուծել իր գծի կենսունակության և ազդեցության հարցը։ Ի դեպ, այդ առումով հատկանշական է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի հեռախոսազանգերը զուգորդվում են Ֆրանսիայի սենատում ընդունված հայտնի բանաձևով, որն ունի խորհրդատվական բնույթ, բայց արտացոլում է Ֆրանսիայի ռազմավարական նպատակները։ Ըստ իս՝ Ֆրանսիայի ռազմավարական նպատակներն այդ շրջանակում են՝ ապահովել ազդեցություն կովկասյան  «խաղին», և այս համատեքստում ավելի լայն աշխարհաքաղաքական զարգացումներին վճռորոշ մասնակցություն։ Կովկասյան իրավիճակը, հայ-ադրբեջանական հակամարտությունն, անկասկած, դիտարկվում է որպես միջոց՝ ավելի լայն դիմակայության հարցերում։
-Նիկոլ Փաշինյանը նաև հայտարարեց, որ Վաշինգտոնում ադրբեջանական կողմին են փոխանցել խաղաղության պայմանագրին վերաբերող մեր տեքստը։ Մյուս կողմից, ըստ նրա, Հայաստանի համար ընդունելի են խաղաղության պայմանագրի ռուսական առաջարկները։ Ըստ Ձեզ՝ ռուսական և ամերիկյան առաջարկները հակասու՞մ են միմյանց, թե՞ փոխլրացնում, և այս համատեքստում ավելի շատ բովանդակայի՞ն պայքար է, թե՞ երկու խոշոր խաղացողների մեջ մոդերատորության պայքար։
-Դեռևս պարզ չէ, թե ինչ մանրամասներ է պարունակում Երևանի փոխանցած պայմանագրի տեքստը, և գուցե այդ առնչությամբ նաև Երևանը մանրամասներ ներկայացնի։ Թեև հնարավոր է կռահել, որ խոսքը վերաբերում է արցախյան հարցի ընդգծմանը։ Առայժմ գիտենք, որ այստեղ է գլխավոր տարակարծությունը։ Երևանը հայտարարում է, որ Ադրբեջանի ներկայացրած հինգ կետերն իր համար ընդունելի են, բայց՝ կիսատ և թերի, քանի որ չեն հասցեագրում բոլոր խնդիրները, մասնավորապես՝ Արցախի անվտանգության և իրավունքների հարցը, արցախյան հակամարտության հարցը։ Պետք է ենթադրել, որ Երևանի փոխանցած տեքստը Վաշինգտոնին ներառում է հենց այդ հարցը։ Եվ այդտեղ խնդիրն այն է, թե ինչպիսի մոտեցում ունի դրա հանդեպ Վաշինգտոնը և որքանով է պատրաստ առաջ մղել երևանյան տարբերակը կամ գտնել փոխզիջումային մոտեցում։ Եթե խոսենք Վաշինգտոնի և Մոսկվայի մոտեցումների մասին, մեծ հաշվով բուն խնդիրը ռեգիոնալ կառավարման պայքարն է, ըստ այդմ, նաև հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը կառավարելու համար, որը բերում է ազդեցության մեծ հնարավորություններ՝ թե՛ ռեգիոնալ, թե՛ հարակից ռեգիոնների պրոցեսների իմաստով։ Ինչ վերաբերում է բովանդակային տարբերությանը, ապա գոնե առայժմ կարող ենք դիտարկել մեկ տարբերություն՝ Արցախի կարգավիճակի վերաբերյալ մոտեցումները։ Գիտենք, որ ռուսական կողմը առաջարկում է հետաձգել կարգավիճակի հարցը և արձանագրել այդ հետաձգումը։ Այսինքն, կողմերին առաջարկում է արձանագրել, որ պայմանավորվում են անորոշ հեռանկարով ապագային թողնել այդ խնդիրը։ Իսկ վաշինգտոնյան մոտեցումը, կարծես, հակառակն է։ Այսինքն, արձանագրել խնդիրը և ձեռնամուխ լինել դրա լուծմանը։ Հնարավոր է դատել, որ առայժմ այդ մոտեցումը ենթադրում է Արցախի դիտարկում (թեկուզ ինչ-որ կարգավիճակով) Ադրբեջանի կազմում։ Երբ ամիսներ առաջ ՀՀ վարչապետը հայտարարեց, թե հայկական կողմից նշաձողի իջեցման ակնկալիք կա, և այդ հայտարարությունը բուռն քաղաքական զարգացումներ խթանեց Հայաստանում, թե՛ ԱՄՆ-ն, թե ԵՄ-ն ողջունեցին այդ մոտեցումը, ինչը նշանակում է, որ իսկապես դիտարկում են կարգավիճակի այդպիսի հեռանկար։ Եվ այստեղ ամերիկյան և ռուսական առաջարկների սկզբունքային տարբերությունն է, ինչը միայն առերևույթ տպավորություն է։
Այդ ամենով հանդերձ՝ պետք է ուշադրության արժանացնել այն հանգամանքը, որ վերջին օրերին շատ խոսվում է ամերիկա-ռուսական շփումների մասին։ Մենք տեսանք, որ խոսվեց Բայդենի խորհրդական Սալիվանի և ՌԴ ԱԽ քարտուղարի ու Պուտինի օգնական Ուշակովի միջև եռանկյուն շփումների մասին։ Հետո Անկարայում տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի հետախուզությունների ղեկավարների հանդիպումը։ Ամենևին չենք կարող պնդել, որ այդ շփումներն ընթանում են համաձայնության մթնոլորտում։ Եվ չենք կարող ասել, թե հարցերի ինչ շրջանակ է քննարկվում, բայց չենք կարող բացառել նաև, որ այդ շփումներում քննարկվում է նաև Կովկասում որոշակի գործողություններ համադրելու հարցը։ Այստեղ շատ բան կախված է այն հանգամանքից, թե ինչ մոտեցումներ կարող են լինել իրանյան հարցի վերաբերյալ և ինչպիսի դիրքորոշում կունենա Իրանը ամերիկա-ռուսական շփումների հանդեպ։ Հատկապես, երբ տեսնում ենք Իրանի և ՌԴ-ի՝ չափազանց սերտ գործակցության զարգացումը։ Ամփոփելով նկատեմ, որ այս զարգացումներում առանցքային նշանակություն ունի  նաև այն, թե ինչպիսի քննարկումներ են ծավալվում ամերիկա-չինական դաշտում։ Բալիում՝ G20-ի վեհաժողովի շրջանակում, տեղի ունեցավ երկու նախագահների հանդիպում և պայմանավորվածություն, որ Չինաստան կայցելի ԱՄՆ պետքարտուղարը։ Սա նշանակում է, որ այնտեղ կա առարկայական քննարկումների հեռանկար։ Բայց որքանով է այդ հեռանկարը միտված դեպի համաձայնությանը, մեծ հարց է։

The problem is how far Washington is ready to promote the Yerevan version
- Prime Minister Nikol Pashinyan spoke in the National Assembly about the possibility of a peace treaty, noting that Armenia proposes to sign a framework agreement with Azerbaijan. What does this mean, how realistic do you consider the signing of that document?
- With its declarations of readiness to sign a peace treaty, Armenia is simply trying to show that it is constructively disposed in terms of continuing the peace process and is ready to cooperate in matters of regional peace and international security in that context. And from this point of view, those statements solve the problem of diplomatic tactics. As for the probability that such an agreement will be signed, it is very low. We see that there are significant disagreements in the positions of the conflicting parties regarding the border formulations of the Artsakh issue, as well as approaches to demarcation and delimitation. Not to mention the differences between the bigger players. By and large, the issue of the Armenia-Azerbaijan peace treaty depends neither on the positions of Armenia nor Azerbaijan but on the logic of the development of the geopolitical confrontation, which today unfolds in different directions, with the epicenter of the Ukrainian war. This does not mean at all that the positions of Armenia and Azerbaijan do not have any influence, we just have to appreciate that these influences and determination have a limited influence on the developments taking place in the wider environment. And the Armenian-Azerbaijani problem is undoubtedly considered as a means and a tool in wider developments.
- US Secretary of State Anthony Blinken, in a telephone conversation with the RA Prime Minister, urged to continue progress towards concrete results to support the peace process. How will you interpret Blinken's admonition? What does the United States understand?
- The calls made by the Secretary of State of the United States to both Yerevan and Baku and the urging to hold the negotiation are simply due to the problem of keeping the diplomatic activity of the United States initiative. Moreover, we see that the competition in this regard is quite big. There is not only a tripartite process with the participation of the Russian Federation, but recently Iran has been playing a very active role in different formats, as well as the active initiative of France. The USA is just trying to solve the question of the viability and influence of its line. By the way, in that regard, it is noteworthy that the phone calls of the US Secretary of State are combined with the well-known resolution adopted in the French Senate, which has a consultative nature, but reflects the strategic goals of France. According to me, the strategic goals of France are within that framework: to ensure influence on the Caucasian "game" and in this context, a decisive participation in wider geopolitical developments. The situation in the Caucasus, the Armenian-Azerbaijani conflict, is undoubtedly considered as a means of wider confrontation.
- Nikol Pashinyan also announced that our text regarding the peace treaty was handed over to the Azerbaijani side in Washington. On the other hand, according to him, the Russian proposals for a peace treaty are acceptable to Armenia. In your opinion, do the Russian and American proposals contradict each other, or do they complement each other? In this context is it more of a substantive struggle or a moderation struggle between the two major players?
- It is still not clear what details the text of the contract forwarded by Yerevan contains, and maybe Yerevan will also provide details in this regard. Although it is possible to guess that it refers to emphasizing the Artsakh issue. So far we know that this is where the main disagreement lies. Yerevan declares that the five points presented by Azerbaijan are acceptable for it, but they are incomplete, because they do not address all the problems, in particular, the issue of Artsakh's security and rights, the issue of the Artsakh conflict. It must be assumed that the text transmitted by Yerevan to Washington includes that very issue. And the problem there is what kind of approach Washington has towards it and how ready it is to promote the Yerevan version or find a compromise approach. If we talk about the approaches of Washington and Moscow, by and large, the main problem is the struggle of regional management, accordingly, also to manage the Armenian-Azerbaijani conflict, which brings great opportunities for influence, both in terms of regional and neighboring regions' processes. As for the content difference, at least for now we can consider one difference: the approaches regarding the status of Artsakh. We know that the Russian side proposes to postpone the status issue and record this postponement. In other words, he suggests to the parties to record that they agree to leave this issue to the future with an uncertain perspective. And the Washingtonian approach seems to be the opposite. In other words, record the problem and start solving it. It is possible to judge that for now this approach implies consideration of Artsakh (at least in some capacity) as part of Azerbaijan. When the Prime Minister of Armenia announced months ago that there is an expectation of the Armenian side to lower the bar, and that announcement stimulated intense political developments in Armenia, both the USA and the EU welcomed that approach, which means that they are really considering such a status perspective. And here is the fundamental difference between the American and Russian proposals, which is only a superficial impression.
Along with all that, it is necessary to draw attention to the fact that in recent days there has been a lot of talk about American-Russian contacts. We saw that there was talk of triangular contacts between Biden's adviser Sullivan and Ushakov, the secretary of the Council of the Russian Federation and Putin's assistant. Then the meeting of the US and Russian intelligence chiefs took place in Ankara. We cannot claim at all that these contacts are taking place in an atmosphere of agreement. And we cannot say what range of issues are being discussed, but we cannot rule out that the issue of coordinating certain actions in the Caucasus is also discussed in those contacts. Here, a lot depends on the circumstances of what approaches there may be regarding the Iranian issue and what position Iran will have towards the American-Russian contacts. Especially when we see the development of extremely close cooperation between Iran and Russia. Summing up, I would like to note that in these developments, what kind of discussions are taking place in the American-Chinese field is also of key importance. In Bali, within the framework of the G20 summit, a meeting between the two presidents took place and an agreement was reached that the US Secretary of State would visit China. This means that there is a perspective of objective discussions. But to what extent that perspective is oriented towards agreement is a big question.