Վարչապետն ԱԳՆ նախկին պաշտոնյաներին կոչ է անում ավելի ակտիվ մասնակցել ընդդիմության հանրահավաքներին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե Հայաստանի դեսպանատների ֆինանսավորմանը մասնակցում են մասնավոր անձինք. «Հասկանալի է, որ 90-ականներին, երբ կարգին բյուջե չի եղել, դեսպանատներ հիմնելու համար աջակցել են։ Ես խնդիր եմ դրել ու արգելել եմ ֆինանսավորումը։ Պատկերացնու՞մ եք, օրինակ, ասենք՝ ԱԺ այսօրվա նիստերի հովանավորն է այսինչ այսինչյանը։ Տարօրինակ հանգամանքներ են բացահայտվում, շատ տեղերում մեզ թվացել է, որ շատ ուժեղ համայնք ունենք, բայց պարզվել է, որ մեր դեսպանատունը մի շենքի միջանցք է։ Այդտեղ մենք նորմալ շենքեր ենք ձեռք բերում, որպեսզի երկիրը ներկայանալի լինի»։
Անդրադառնալով քաղաքական նշանակումներին՝ Փաշինյանը հիշեցրել է. դեռ 2018 թվականին հայտարարել էր, որ այն պետք է նվազագույնի հասցնել. «Հիմա փոխվել է քաղաքականությունը, որովհետև այն, ինչ արեց ԱԳՆ-ն՝ նախարարների և փոխնախարարների մասնակցությամբ, չեմ հիշում որ թիվն էր..., հիմա նրանք զբաղված են գիտագործնական շատ կարևոր աշխատանքով։ Չի կարող երկրում լինել նախարարություն, որ կառավարության քաղաքականությունը չի կիսում։ Չեն կիսում, թող գնան հանրահավաքի մասնակցեն, ինչը և արել են։ Ցավոք, վերջին հանրահավաքներին ինչ-որ չեն մասնակցում, ինչը ինձ շատ մտահոգում է, ես կոչ եմ անում նրանց՝ մասնակցել բոլոր հանրահավաքներին, նստացույցներին, ակցիաներին։ Դա իրենց դիվանագիտական պոտենցիալն իրացնելու ամենահարմար հարթակն է»։

Rallies are the most suitable platform to realize the potential. The Prime Minister to the former officials of the Foreign Ministry
RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced that private individuals participate in the financing of Armenian embassies. According to him, "It is clear that in the 90s when there was no proper budget, they supported the establishment of embassies. I set a problem and banned financing. Can you imagine, for example, that so-and-so and so-and-so is the sponsor of today's NA sessions? Strange circumstances are revealed; in many places, it seemed to us that we have a strong community, but it turned out that our embassy is a corridor of a building. We are building normal buildings there so the country can be presentable."
Referring to the political appointments, Pashinyan reminded that he had announced in 2018 that they should be minimized. "Now, the policy has changed because of what the Ministry of Foreign Affairs did with the participation of ministers and deputy ministers; I don't remember the number. Now they are engaged in vital scientific and practical work. There cannot be a ministry in the country that does not share the government's policy. They don't share; let them go and participate in the rally, which they did. Unfortunately, they do not participate in recent rallies, which worries me a lot; I call on them to participate in all the rallies, sit-ins, and actions. It is the most suitable platform to realize their diplomatic potential."