«Հայաստանը և Ադրբեջանը գտնվում են պատմական խաչմերուկում»․ Ֆիլիպ Ռիքեր
ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում լսումների ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղարի Կովկասի բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերը ելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների փոխգործակցության տեմպերը խաղաղության գործընթացում հուսադրող են։
«Ինչպես ցանկացած խաղաղ բանակցությունների դեպքում, դրանք բարդ քննարկումներ են, սակայն ընթացիկ քննարկումների տեմպերն ու խորությունը ցույց են տալիս կարգավորման հստակ ներուժ, որը կարող է վերջ տալ տասնամյակների հակամարտություններին:
Չնայած ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն նպաստում են կողմերի միջև բանակցություններին, քննարկումները շարունակվում են Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչների միջև։ Մենք ամեն կերպ աջակցելու ենք այս ջանքերին Կողմերը գտնվում են պատմական խաչմերուկում, մենք կոչ ենք անում ընտրել բարեկեցիկ ապագան»,- ասել է նա:

"Armenia and Azerbaijan are at a historical crossroads." Philip Ricker
Philip Ricker, the senior adviser to the US Secretary of State for Caucasus negotiations, stated during the US Congress Senate Foreign Relations Committee hearing that the pace of interaction between the leaders of Azerbaijan and Armenia in the peace process is encouraging.
"As with any peace negotiations, these are difficult discussions, but the pace and depth of current discussions show clear potential for a settlement that could end decades of conflict.
Although the US and the EU facilitate the negotiations between the parties, discussions continue between the representatives of Azerbaijan and Armenia. We will support these efforts in every possible way. The parties are at a historical crossroads; we call on them to choose a prosperous future," he said.