Բանակի բարեփոխման գործընթացն ամեն ամսվա հետ նոր թափ է ստանալու. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում 2023 թվականի պետբյուջեի նախագծի վերաբերյալ եզրափակիչ ելույթում անդրադարձել է պաշտպանության ոլորտին ուղղվող միջոցներին և բանակի բարեփոխման գործընթացին:
Նրա խոսքով. «2023 թվականի հարկային եկամուտների մասը պլանավորում ենք 2 տրիլիոն 204 միլիարդ դրամ, որը 2018 թվականի ցուցանիշից ավելի է 946 միլիարդ դրամով կամ 75.1 տոկոսով: 4.5 տարի անց, անցած լինելով պատերազմի և քովիդի միջով, մենք առաջարկում ենք բյուջե, որը 2018 թվականի բյուջեից ավելի է 75 տոկոսով:
Ընդ որում՝ պաշտպանության ոլորտի ծախսերը նախատեսված են 509 միլիարդ դրամ, աճը 2018 թվականի նկատմամբ՝ 113 տոկոս, 2022 թվականի նկատմամբ՝ 47 տոկոս»։
Վարչապետը խոսել է կամավոր ատեստավորման միջոցով զինծառայողների աշխատավարձերի բարձրացման նախաձեռնությանը։ Ըստ Փաշինյանի. «Սրանով մենք անցում ենք կատարում պրոֆեսիոնալ բանակի: Այս համատեքստում պիտի ընդգծեմ այն բարեփոխումների հատուկ կարևորությունը, որ մենք իրականացնում ենք ռազմական կրթության ոլորտում»։

The process of reforming the army will gain momentum every month. Nikol Pashinyan
RA Prime Minister Nikol Pashinyan, in his final speech on the draft 2023 state budget in the National Assembly, referred to the funds directed to the defense sector and the process of reforming the army.
According to him, "we are planning 2 trillion 204 billion drams of tax revenues in 2023, which is 946 billion drams or 75.1 percent more than the 2018 figure. After 4.5 years of going through war and covid, we are proposing a budget that is 75 percent more than the 2018 budget.
In addition, the expenses of the defense sector are planned for 509 billion drams, the increase compared to 2018 - 113 percent, compared to 2022 - 47 percent."
The Prime Minister spoke about the initiative to raise the salaries of service members through voluntary certification. According to Pashinyan. "With this, we are transitioning to a professional army. In this context, I must emphasize the special importance of the reforms we are implementing in military education."