ՀՀ ԱԽ քարտուղարն ու Շվեյցարիայի նախկին նախագահը քննարկել են ուկրաինական պատերազմի ազդեցությունը՝ Կովկասի անվտանգային միջավայրի վրա
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նոյեմբերի 16-ին հանդիպել է Շվեյցարիայի Համադաշնության նախկին նախագահ Միշելին Կալմի-Ռեհյի հետ:
«Զրուցակցիս հետ մտքեր ենք փոխանակել միջազգային օրակարգի և Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ: Այս համատեքստում տիկին Կալմի-Ռեյի խնդրանքով անդրադարձել եմ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիային և դրա հետևանքներին: Կարևորել եմ միջազգային գործընկերների հետ դինամիկ զարացող հարաբերությունները:
Քննարկել ենք Ուկրաինայում շարունակվող պատերազմի ազդեցությունը Կովկասի անվտանգային միջավայրի վրա: Անդրադարձել եմ տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման բանակցային ընթացքին»,- տեղեկացրել է Արմեն Գրիգորյանը:

Секретарь Совбеза РА и бывший президент Швейцарии обсудили влияние украинской войны на обстановку безопасности на Кавказе.
16 ноября секретарь Совбеза Армении Армен Григорян встретился с бывшим президентом Швейцарской Конфедерации Мишелин Кальми-Реи.
«Мы обменялись с моим собеседником идеями относительно международной повестки и процессов, происходящих на Южном Кавказе. В этом контексте по просьбе госпожи Кальми-Рей я упомянул об агрессии Азербайджана в отношении суверенной территории Армении и ее последствиях. Я особо отметил динамично развивающиеся отношения с международными партнерами.
Мы обсудили влияние продолжающейся войны в Украине на обстановку безопасности на Кавказе. Коснулись переговорного процесса по разблокированию транспортных инфраструктур в регионе, урегулированию армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений", - сообщил Армен Григорян.