Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ԵՄ հետ բազմոլորտ համագործակցության զարգացումը
Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացների պատվիրակությանը:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները, ժողովրդավարության առաջմղման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ կատարվող քայլերը:
Քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ օրակարգին և ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ընթացքին վերաբերող հարցեր: Արձանագրելով, որ ԵՄ հետ առկա է ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն՝ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է շարունակական և գործուն քայլերով ԵՄ հետ բազմոլորտ համագործակցության զարգացումը, այդ թվում՝ Արևելյան գործընկերության շրջանակում: Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության ու նշանակության վերաբերյալ:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակիցներին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները, անդրադարձ կատարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշմանը: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում  կայնության ու խաղաղության հաստատմանը շարունակում են խոչընդոտել Ադրբեջանի առավելապաշտական մոտեցումները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության գործընթացների, տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման աշխատանքների զարգացումները:

Арарат Мирзоян подчеркнул важность развития многосекторального сотрудничества с ЕС
15 ноября министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял делегацию спецпредставителей ЕС и стран-членов ЕС по вопросам Восточного партнерства.
Арарат Мирзоян представил реформы, осуществляемые правительством Армении в различных сферах, шаги, предпринятые в направлении продвижения демократии, защиты прав человека и укрепления верховенства закона.
Были обсуждены вопросы, касающиеся двусторонней повестки Армения-ЕС и процесса реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС. Отметив, что с ЕС ведется политический диалог высокого уровня, основанный на общих ценностях, Арарат Мирзоян подчеркнул важность развития многосекторального сотрудничества с ЕС непрерывными и активными шагами, в том числе в рамках Восточного партнерства. Стороны обменялись мнениями о деятельности и значении миссии наблюдателей ЕС в Армении.
Министр Мирзоян представил собеседникам последствия азербайджанской агрессии 13-14 сентября, коснулся позиции армянской стороны относительно урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, решения нагорно-карабахской проблемы. Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул, что установлению стабильности и мира в регионе продолжают мешать экстремистские подходы Азербайджана.
В ходе встречи также обсуждались вопросы развития процессов демаркации и пограничной безопасности, региональных экономических связей и разблокирования транспортных инфраструктур.