Հայաստանը նպատակահարմար է համարում ՀՀ-ում Կիպրոսի դիվանագիտական ներկայացուցչություն ունենալ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Կիպրոսի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Կիպրոս Յորգալիսը (նստավայրը՝ Մոսկվա): Շնորհավորելով դեսպանին նախագահ Խաչատուրյանը հույս է հայտնել, որ դեսպան Յորգալիսի դիվանագիտական փորձառությունը նպաստելու է հայ-կիպրական հարաբերությունների առավել սերտացմանն ու բազմաշերտ փոխգործակցության զարգացմանը:
Նախագահը մասնավորապես նշել է. «Մենք իրականում իրար հետ շատ անելիքներ ունենք, որովհետև միայն միասնական պայքարի միջոցով մենք կարող ենք հաղթահարել ադրբեջանա-թուրքական ծրագրերը և ամենակարևորը մենք տարաձայնություններ չունենք որպես երկու երկրներ, ընդհակառակը, կարծում եմ մենք պետք է ավելի զարգացնենք ու ինտեգրվենք իրար հետ»:
Անդրադառնալով հնարավոր համագործակցության ուղղություններին Հանրապետության նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է Կիպրոսի հետ բազմաշերտ փոխգործակցության և այդ կապակցությամբ նպատակահարմար է Հայաստանում Կիպրոսի դիվանագիտական ներկայացուցչություն ունենալ: Զրույցի ընթացքում երկուստեք անդրադարձ է եղել Երևանում Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձևաչափով հանդիպման հնարավորությանն ու նման հանդիպումների կարևոր նշանակությանը:

Armenia considers it suitable to have a diplomatic representation of Cyprus in Armenia
The newly appointed Ambassador of the Republic of Cyprus, Kypros Yorgalis (residence: Moscow), presented his credentials to the President of the Republic, Vahagn Khachaturyan. Congratulating the ambassador, President Khachaturyan expressed hope that the diplomatic experience of Ambassador Yorgalis will contribute to the further rapprochement of Armenian-Cypriot relations and the development of multi-layered interaction.
The President specifically noted: "In fact, we have a lot to do with each other because only through a united struggle can we overcome the Azerbaijani-Turkish plans, and most importantly, we do not have differences as two countries; on the contrary, I think we should further develop and integrate."
Regarding the directions of possible cooperation, the President of the Republic said that Armenia is ready for multi-layered interaction with Cyprus. In t, his regard, it is best to have a diplomatic representation of Cyprus in Armenia. During the conversation, the possibility of meeting Armenia-Greece-Cyprus in a tripartite format in Yerevan and the importance of such meetings were discussed on both sides.