Նոյեմբերի 14-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Կիպրոս Յորգալիսին (նստավայրը՝ Մոսկվա)՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ: Շնորհավորելով դեսպան Յորգալիսին նշանակման կապակցությամբ՝ փոխնախարար Հովհաննիսյանը գերազանց է գնահատել հայ-կիպրական միջպետական հարաբերությունները՝ հիմնված երկու եղբայրական ժողովուրդների դարավոր բարեկամության և պատմամշակութային սերտ կապերի վրա։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Յորգալիսը վստահեցրել է, որ կներդնի առավելագույն ջանքերը Հայաստանի և Կիպրոսի միջև օրինակելի համագործակցությունն է՛լ ավելի ընդլայնելու և առաջ մղելու համար։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ քաղաքական երկխոսությանը, միջազգային կառույցներում փոխգործակցությանը և առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի։
Նախարարի տեղակալը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սեպտեմբերի 13-14-ին սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և անդրադարձ կատարել 44-օրյա պատերազմի և ադրբեջանական ագրեսիաների հետևանքով առաջացած մի շարք կարևոր հումանիտար խնդիրներին։ Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ:

Armenian-Cypriot interstate relations were evaluated as excellent
On November 14, Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan received the newly appointed Ambassador of the Republic of Cyprus, Kypros Yorgalis (residence: Moscow), on the occasion of handing over a copy of his credentials. Congratulating Ambassador Yorgalis on his appointment, Deputy Minister Hovhannisyan praised the Armenian-Cypriot interstate relations as excellent, based on centuries-old friendship and close historical and cultural ties between the two brotherly peoples.
Expressing his gratitude for the reception and good wishes, Ambassador Yorgalis assured that he would make maximum efforts to expand further and advance the exemplary cooperation between Armenia and Cyprus. The interlocutors touched on issues related to bilateral political dialogue, cooperation in international structures, and the development of trade and economic relations.
The deputy minister presented in detail the situation caused by the Azerbaijani aggression unleashed on the sovereign territory of RA on September 13-14 and referred to several critical humanitarian problems caused by the 44-day war and Azerbaijani aggressions. During the conversation, thoughts were exchanged on several regional and international agenda issues of mutual interest.