Արարատ Միրզոյանն ու Իգոր Խովաևը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման թեման
Նոյեմբերի 14-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծմանն առնչվող վերջին զարգացումները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայացած Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների վերջին եռակողմ հանդիպմանն ու ընդունված համատեղ հայտարարությանը: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը շեշտել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից զերծ մնալու կողմերի հանձնառության կարևորությունը՝ նշելով, որ Ադրբեջանն իր ագրեսիվ վարքագծով և առավելապաշտական նկրտումներով շարունակում է խոչընդոտել տարածաշրջանում կայուն ու երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանը:
Արարատ Միրզոյանը և Իգոր Խովաևը մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի, ինչպես նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ:

Арарат Мирзоян и Игорь Ховаев обсудили тему отношений Армении и Азербайджана
14 ноября министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Игоря Ховаева, специального представителя министра иностранных дел России по содействию нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
В ходе встречи были обсуждены последние события, связанные с урегулированием отношений между Арменией и Азербайджаном и решением нагорно-карабахского вопроса.
Собеседники коснулись последней трехсторонней встречи лидеров Армении, России и Азербайджана, состоявшейся в Сочи 31 октября, и принятого совместного заявления. В этом контексте Арарат Мирзоян подчеркнул важность приверженности сторон воздерживаться от применения силы или угрозы силой, отметив, что Азербайджан своим агрессивным поведением продолжает препятствовать установлению стабильного и долгосрочного мира в регионе.
Арарат Мирзоян и Игорь Ховаев также обменялись мыслями о процессе демаркации границы между Арменией и Азербайджаном, а также разблокировании транспортных инфраструктур в регионе.