Վարչապետը՝ Թուրքիայի և Իրանի հետ հարաբերությունների մասին
Էրդողանի հետ հանդիպումը և հեռախոսազրույցը գնահատում եմ դրական, քանի որ Թուրքիայի նախագահի և իմ ասածները, խոսույթներն անհամատեղելի չէին։ Այս մասին Հանրայինի եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Եթե լինի հետևողական աշխատանք, քաղաքական կամք և ցանկություն, ապա այդ խոսույթները կարող են համադրվել, ինչը նշանակում է հարաբերությունների կարգավորում»,–ասաց Փաշինյանը։
Նա հավելեց․ «Իմ տպավորությունն այնպիսին է, որ Ադրբեջանն ուղղակի խոչընդոտում է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանը՝ առանց դրա հիմնավորման համատեքստ ունենալու»։
Ինչ վերաբերում է Իրան-Ադրբեջան հնարավոր կոնֆլիկտին, վարչապետը նշեց, որ պետք չէ չափազանցությունների գիրկն ընկնել։
«Իրանը և Ադրբեջանը բարեկամական երկրներ են։ Իհարկե, Իրանը միջազգային և տարածաշրջանային հարցերում կարևոր դերակատար է նաև մեզ համար։ Երբ ավարտվի երրորդ էլեկտրագծի շինարարությունը, Իրանից ավելի շատ գազ վերցնելու հնարավորություն կունենանք, որպեսզի ավելի շատ էլեկտրաէներգիա մատակարարենք»,- ասաց Փաշինյանը:

Prime Minister on relations with Turkey and Iran
On the public air, RA Prime Minister Nikol Pashinyan said that I evaluated the meeting and the telephone conversation with Erdogan as positive because what we said was not incompatible.
"If there is consistent work, political will, and desire, then these talks can be reconciled, which means the regulation of relations," said Pashinyan.
He added, "My impression is that Azerbaijan is simply hindering the normalization of Armenia-Turkey relations without having a context for its justification."
Regarding the possible Iran-Azerbaijan conflict, the prime minister noted no need to fall into exaggerations.
"Iran and Azerbaijan are friendly countries. Of course, Iran is also an important factor for us in international and regional issues. When the third power line is completed, we will have the opportunity to take more gas from Iran to supply more electricity," said Pashinyan.