Ի՞նչ պայմանավորվածություններ է խախտել Ադրբեջանի նախագահը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին մեղադրել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չկատարելու մեջ։
Նա թվարկել է. «Հատուկ ընդգծման կարիք ունի այն փաստը, որ Ադրբեջանի նախագահը ինքն է դրժել 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում՝ ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ներկայությամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունը, որի մասին նաև հրապարակային հայտարարություն է եղել: Ըստ այդմ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել էին սկսել Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու վերականգնման աշխատանքները և հստակ արձանագրել, որ երկաթուղին գործելու է երկու երկրների օրենսդրություններին համապատասխան:
Մի քանի օր անց Ադրբեջանի նախագահն ինքը հրաժարվեց այս պայմանավորվածությունը ամրագրող փաստաթղթի ստորագրումից: Այսօր էլ Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվում է դրանից ու ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, հենց այսօր էլ պատրաստ եմ ստորագրել այս պայմանավորվածությունն ամրագրող փաստաթուղթը:
Արդեն ասացի՝ Ադրբեջանի նախագահն ինքն է հրաժարվում օգտվել Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցության՝ Հայաստանի առաջարկած հնարավորությունից:
Ադրբեջանի նախագահը ինքն է հրաժարվում նոր կոմունիկացիաների կառուցման առաջարկից, որը Հայաստանի Հանրապետությունը գրավոր ձևակերպել և Ադրբեջանին է փոխանցել դեռևս 2021 թվականի դեկտեմբերին: Ընդ որում, մենք պատրաստվում ենք առաջիկայում այս թեմայով նոր առաջարկ ներկայացնել: Եթե այդ առաջարկն էլ ընդունելի չի լինի Ադրբեջանի համար, մենք ունենք մեկ ուրիշ առաջարկ նույնպես:
Ադրբեջանի նախագահն ինքն է դրժում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ հասցեագրման պայմանավորվածությունը, որը ձեռք է բերվել 2021 թվականի դեկտեմբերին, Բրյուսելում:
Ադրբեջանի նախագահը ինքն է դրժում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը անժամկետ հետաձգելու տարբերակը, որի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել 2020 թվականի նոյեմբերին ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ:
Ադրբեջանի նախագահը ինքն է խախտում 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ընդունված հայտարարությունը և դրժում ձեռքբերված պայմանավորվածությունը, համաձայն որի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացը պետք է ընթանա սահմանային անվտանգության ապահովման պայմաններում և բացառի ցանկացած էսկալացիա:
Ադրբեջանի նախագահը ինքն է դրժել 2021 թվականի դեկտեմբերին Բրյուսելում ձեռքբերված պայմանավորվածությունը, համաձայն որի ամենավտանգավոր հատվածներում պետք է իրականացվեր զորքերի հայելային ետքաշում»:
Փաշինյանը նաև մեկնաբանեց, թե ինչո՞ւ է Ադրբեջանն ամեն անգամ գործընթացը մտցնում փակուղի. «Իսկ ինչու՞ է այսպես վարվում, ինչու՞ է Ադրբեջանը ամեն անգամ գործընթացը մտցնում փակուղի. մեկ շատ պարզ պատճառով. շարունակելու համար ցեղասպանի իր ագրեսիվ քաղաքականությունը: Լեռնային Ղարաբաղի հայության ցեղասպանության նախապատրաստության շրջանակներում է Ադրբեջանի նախագահը Հայաստանին մեղադրում Լեռնային Ղարաբաղում բանակ ունենալու մեջ»:

What agreements did the president of Azerbaijan break (VIDEO)
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan accused Azerbaijani President Ilham Aliyev of not fulfilling the agreements reached.
He listed: "The fact that the President of Azerbaijan himself broke the agreement reached on December 14, 2021, in Brussels, in the presence of the President of the EU Council, Charles Michel, needs to be specially emphasized, about which there was also a public statement. According to that, the leaders of Armenia and Azerbaijan agreed to start the restoration works of the Yeraskh-Ordubad-Meghri-Horadiz railway. Clearly, they stated that the railway would operate by the laws of both countries.
A few days later, the president of Azerbaijan himself refused to sign the document confirming this agreement. Even today, the President of Azerbaijan refuses to do so, and I officially announce that I am ready to sign the document confirming this agreement today.
I have already said that the President of Azerbaijan himself refuses to use the opportunity offered by Armenia for transport communication between the western regions of Azerbaijan and the Autonomous Republic of Nakhichevan.
The President of Azerbaijan himself refuses the proposal for the construction of new communications, which the Republic of Armenia formulated in writing and forwarded to Azerbaijan in December 2021. In addition, we will be presenting a new proposal on this topic soon. If that proposal is not acceptable to Azerbaijan, we also have another suggestion.
The president of Azerbaijan is breaking the agreement on comprehensively addressing the Nagorno-Karabakh problem, which was reached in December 2021 in Brussels.
The President of Azerbaijan is canceling the option of indefinitely postponing the issue of the status of Nagorno Karabakh, which was agreed upon in November 2020 with the mediation of the Russian President.
The President of Azerbaijan himself violates the statement made in Sochi on November 26, 2021, and violates the agreement reached, according to which the border demarcation process between Armenia and Azerbaijan should proceed under the conditions of ensuring border security and excluding any escalation.
The president of Azerbaijan himself broke the agreement reached in Brussels in December 2021, according to which a mirror withdrawal of troops was to be carried out in the most dangerous areas."
Pashinyan also commented on why Azerbaijan always brings the process to a dead end. "For one straightforward reason. To continue his aggressive policy of genocide. Within the framework of preparations for the Armenian Genocide of Nagorno-Karabakh, the President of Azerbaijan accuses Armenia of having an army in Nagorno-Karabakh."