3 միլիարդ դոլարի առևտուրը իրականացվելու է Հայաստանի հենց այս կառավարության օրոք. Իրանի փոխնախագահ
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը նոյեմբերի 7-ից 9-ը աշխատանքային այցով գտնվում են Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում:
Այցի շրջանակներում տեղի են ունեցել հանդիպումներ ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Մասուդ Միրքազեմի, ԻԻՀ ֆինանսների և տնտեսական հարցերով նախարար Էհսան Խանդուզիի և բարձրաստիճան մի շարք այլ պաշտոնյաների հետ:
Տիգրան Խաչատրյանի և Էհսան Խանդուզիի նոյեմբերի 8-ին կայացած հանդիպման ժամանակ երկուստեք կարևորվել են հարևան երկրների միջև տնտեսական մի շարք առաջնահերթյուններ, մասնավորապես` տարեկան 3 միլիարդ դոլարի առևտրի իրականացումը, ապրանքների փոխանակման ծավալը 5 միլիոն տոննայի հասցնելը, ինչպես նաև ֆինանսական, բանկային և առևտրային և մաքսային հարաբերությունների պարզեցումն ու զարգացումը:
Նախարար Խաչատրյանը ուրախությամբ նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած իր առաջին այցի ընթացքում ծավալվել են արդյունավետ և կառուցողական քննարկումներ: Իր խոսքում նախարարը կարևորել է Իրանի և Հայաստանի միջև համագործակցության շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը. «Իրանի և Հայաստանի տնտեսական ու քաղաքական հարաբերությունները տասնամյակների պատմություն ունեն: Ընթացող բոլոր բանակցությունների հիմքը երկու երկրների միջև այս երկարատև համագործակցությունն է, և Հայաստանի և Իրանի առևտրա-տնտեսական հարաբերությունների մակարդակը երեք միլիարդ դոլարի հասցնելու նպատակադրումը վկայում է այս գլխավոր հիմքերի մասին»։
Անդրադառնալով երկու երկրների միջև տնտեսական փոխանակումների ծավալի արձանագրված 25 տոկոս աճին, նախարարը ընդգծել է, որ  այս տարի երկու երկրների միջև փոխանակումների ծավալի աճը կկազմի ավելի քան 40 տոկոս։
Հանդիպման ժամանակ Էհսան Խանդուզին ընգծել է. «Իրանի կառավարությունը շատ լուրջ է հետևում հարևան երկրների վարած տնտեսական քաղաքականությանը՝ շեշտը դնելով Կովկասյան տարածաշրջանի վրա, և ես հուսով եմ, որ մեր երկրների միջև 3 միլիարդ դոլարի առևտուր իրականացնելու նպատակը, որն արծարծվել է Իրանի նախագահի և ՀՀ վարչապետի հանդիպման ժամանակ, իրականացվելու է հենց այս կառավարության օրոք»։
Պաշտոնական այցի շրջանակներում նախատեսվում է նաև հանդիպում ԻԻՀ արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Ռեզա Ֆաթեմի Ամինի հետ:

Именно при этом правительстве Армении будет осуществляться торговля на 3 миллиарда долларов. Вице-президент Ирана
Министр финансов РА Тигран Хачатрян и заместитель министра Аваг Аванесян с 7 по 9 ноября находятся с рабочим визитом в Исламской Республике Иран.
В рамках визита состоялись встречи с заместителем Президента Республики Иран Масудом Мирказемом, Министром финансов и экономики Республики Иран Эхсаном Хандузи и рядом других высокопоставленных лиц.
В ходе встречи Тиграна Хачатряна и Эхсана Хандузи, состоявшейся 8 ноября, с обеих сторон был подчеркнут ряд экономических приоритетов между соседними странами, в частности, осуществление годового товарооборота в размере 3 миллиардов долларов, объем товарообмена до 5 млн. тонн, а также упрощение и развитие финансовых, банковских и торгово-таможенных отношений.
Министр Хачатрян с удовлетворением отметил, что в ходе его первого визита в Исламскую Республику Иран состоялись продуктивные и конструктивные обсуждения. В своем выступлении министр подчеркнул постоянное развитие и укрепление сотрудничества между Ираном и Арменией. «Экономические и политические отношения между Ираном и Арменией имеют многолетнюю историю. Основой всех ведущихся переговоров является это долгосрочное сотрудничество между двумя странами, и цель повышения уровня торгово-экономических отношений между Арменией и Ираном до трех миллиардов долларов является свидетельством этих основ.
Касаясь зафиксированного 25-процентного увеличения объема экономических обменов между двумя странами, министр подчеркнул, что в этом году рост объема обменов между двумя странами составит более 40 процентов.
В ходе встречи отметил Эхсан Хандузи. «Правительство Ирана очень серьезно следит за экономической политикой соседних стран, с акцентом на Кавказский регион, и я надеюсь, что цель в 3 миллиарда долларов торговли между нашими странами, которая обсуждалась во время встречи президента Ирана и премьер-министра Армении, будет реализовано в этом же году и именно при этом правительстве».
В рамках официального визита также запланирована встреча с министром промышленности, шахт и торговли Ирана Резой Фатеми Амином.