«Ուղիղ երկխոսությունն իսկապես կայուն խաղաղության լավագույն միջոցն է». Բլինքեն
Նոյեմբերի 7֊ին տեղի ունեցավ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի, Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։ Հանդիպման մեկնարկին բացման խոսքով հանդես եկավ պետքարտուղար Բլինքենը։
«Ողջունում եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներին՝ արտգործնախարարներ Միրզոյանին և Բայրամովին այստեղ՝ Բլեյր Հաուսում, Վաշինգտոնում, ովքեր ժամանել են շարունակելու այն շատ արդյունավետ քննարկումները, որոնք մենք նախաձեռնել էինք Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում, իսկ այնուհետև մեր թիմերի միջև հետագա զրույցների շրջանակում: Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններին:
Ուղիղ երկխոսությունը իսկապես կայուն խաղաղության լավագույն միջոցն է: Եվ մենք շատ ուրախ ենք աջակցելու դրանք: Միացյալ Նահանգները վճռականորեն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը և տարածքային անկախությանը: 1991 թվականի անկախության վերականգնումը չափազանց կարևոր պահ է երկու երկրների իրավունքների երաշխավորման հարցում մենք դա մեծապես աջակցում ենք:
Կարծում եմ, որ արդարացի է նաև ասել, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 30 և ավելի տարիներ շարունակվող հակամարտությունը հսկայական մարդկային նյութական կորուստների է հանգեցրել, բազմաթիվ կորսված կյանքերի:
Սպիերը դեռևս բավականին խորն են, բայց այն, ինչին մենք այժմ ականատես ենք՝ իրական և խիզախ քայլեր են երկու երկրների կողմից՝ անցյալը հետևում թողնելու և կայուն խաղաղության ուղղությամբ աշխատելու համար: Երկու երկրներն էլ աշխատում են այդ նպատակին հասնելու և, ի վերջո, Հարավային Կովկասի ավելի պայծառ ապագայի համար՝ խաղաղության ապագայի, խաղաղության մեջ գտնվող երկրների ապագայի, ավելի լավ ապագայի միասին աշխատող երկրների համար: Ես ցանկանում եմ նշել, որ Միացյալ Նահանգները Հայաստանի և Ադրբեջանի բարեկամն է, և հանձնառու է անել ամենը մեր ուժերում՝ Ձեր այս ջանքերին աջակցելու, ձեզ հետ միասնաբար դեպի կայուն խաղաղություն ճանապարհ հարթելու, հնարավոր ամեն ինչով Ձեզ օգնելու համար: Սա, կարծում եմ, ավելի լավ և պայծառ ապագայի խոստումն է, և ես ողջունում եմ և՛ Ձեր, և՛ Ձեր կառավարությունների այն խիզախությունը և վճռականությունը, որ ցուցաբերում եք այդ նպատակակետին հասնելու համար: Այնպես որ, շնորհակալություն Ձեզ և ձեր թիմերին՝ այստեղ գտնվելու համար: Եվ ես անհամբեր սպասում եմ մեր զրույցին:

«Прямой диалог — действительно лучший путь к прочному миру». Блинкен
7 ноября состоялась встреча госсекретаря США Энтони Блинкена, министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова. В начале встречи со вступительной речью выступил государственный секретарь Блинкен.
« Я приветствую министров иностранных дел Армении и Азербайджана, министров иностранных дел Мирзояна и Байрамова здесь, в Блэр Хаус в Вашингтоне, округ Колумбия, которые прибыли для продолжения очень плодотворных дискуссий, начатых нами в Нью-Йорке на Генеральной Ассамблее ООН, а затем в рамках дальнейших разговоров между нашими командами. Соединенные Штаты привержены мирным переговорам между Арменией и Азербайджаном.
Прямой диалог действительно является лучшим путем к прочному миру. И мы очень рады их поддержать. Соединенные Штаты решительно поддерживают суверенитет и территориальную независимость Армении и Азербайджана. Восстановление независимости в 1991 году является чрезвычайно важным моментом в обеспечении прав обеих стран, и мы решительно его поддерживаем.
Считаю также справедливым сказать, что продолжающийся более 30 лет конфликт вокруг Нагорного Карабаха привел к огромным человеческим и материальным потерям, многим погибшим.
Шрамы все еще довольно глубоки, но то, что мы наблюдаем сейчас, является реальными и смелыми шагами обеих стран, направленными на то, чтобы оставить прошлое позади и работать над достижением прочного мира. Обе страны работают для достижения этой цели и, в конечном счете, это делается для светлого будущего Южного Кавказа, будущего для мира, будущего для стран в мире, лучшего будущего для стран, работающих вместе. Я хотел бы отметить, что Соединенные Штаты являются друзьями Армении и Азербайджана и готовы сделать все, что в наших силах, чтобы поддержать ваши усилия, вместе с вами проложить путь к прочному миру и всячески помогать вам. Я считаю, что это обещание лучшего и светлого будущего, и я приветствую мужество и решимость как вас, так и ваших правительств в достижении этой цели. Так что спасибо вам и вашим командам за то, что вы здесь. И я с нетерпением жду нашего разговора.