Եռակողմ միջխորհրդարանական բանակցությունների առաջարկ եղել է. ՀՀ ԱԺ
Ըստ ռուսական «Ռիա Նովոստի» գործակալության, ՌԴ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև եռակողմ միջխորհրդարանական բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ շուտով, հնարավոր է՝ նոյեմբերին: Ավելի վաղ ՌԴ Դաշնային խորհրդի փոխնախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը հայտարարել է, որ ՌԴ Դաշնային խորհուրդը սկսել է եռակողմ միջխորհրդարանական շփումները՝ ՀՀ և Ադրբեջանի ժողովուրդների միջև վստահությունն ամրապնդելու նպատակով:
Radar Armenia-ի հետ զրույցում ԱԺ նախագահի մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանը մեկնաբանելով այս լուրերը, նախ հիշեցրեց Սոչիիում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպման արդյունքում ստորագրված հայտարարությունը։
«Մեզ համար չափազանց կարևոր է հայտարարության հետևյալ հատվածը՝ «Համաձայնեցինք լրացուցիչ ջանքեր գործադրել մնացյալ, այդ թվում` հումանիտար խնդիրների հրատապ լուծման ուղղությամբ: Պայմանավորվեցինք զերծ մնալ ուժի կիրառումից կամ դրա կիրառման սպառնալիքից, քննարկել և լուծել բոլոր խնդրահարույց հարցերը բացառապես ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991թ Ալմա-Աթայի Հռչակագրի»։ Պետք է հավելեմ, որ վերոնշյալի իրականացումից հետո միայն կարելի է անցնել, այլ ոլորտների վերաբերյալ խոսակցություններին՝ այդ թվում միջխորհրդարանական ձևաչափով բանակցությունների հարթակի ձևավորմանը»,- նշեց Խաչատրյանը։
Նա մանրամասնեց, որ միջխորհրդարանական եռակողմ բանակցությունների առաջարկ հնչել է Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի կողմից՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի՝ ՌԴ կատարած պաշտոնական այցի շրջանականերում, և Ալեն Սիմոնյանը դրական պատասխան է տվել.
«Այդ հանդիպմանը հստակ ձևաչափ չի քննարկվել կամ նշվել։ Ընդամենը եղել է առաջարկ»,- ասաց Ծովինար Խաչատրյանը։

There was a proposal for tripartite inter-parliamentary negotiations. National Assembly of RA
According to the Russian "Ria Novosti" agency, trilateral inter-parliamentary negotiations between Russia, Armenia, and Azerbaijan may take place soon, possibly in November. Earlier, Vice Chairman of the RF Federal Council, Konstantin Kosachov, announced that the RF Federal Council had started tripartite inter-parliamentary contacts to strengthen the trust between the peoples of Armenia and Azerbaijan.
Speaking to Radar Armenia, Tsovinar Khachatryan, spokesperson of the NA President, commenting on this news, first recalled the statement signed as a result of the tripartite meeting of the leaders of Armenia, Azerbaijan, and Russia in Sochi.
"The following part of the statement is essential for us: "We agreed to make additional efforts towards the urgent solution of the remaining, including humanitarian, problems. We agreed to refrain from the use of force or the threat of its use to discuss and resolve all problematic issues solely based on mutual recognition of sovereignty, territorial integrity, and inviolability of borders by the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration. I must add that only after the implementation mentioned above can we move on to conversations about other areas, including forming a platform for negotiations in an inter-parliamentary format," Khachatryan noted.
She detailed that a proposal for trilateral inter-parliamentary negotiations was made by the President of the State Duma of the Russian Federal Assembly, Vyacheslav Volodin, within the framework of the RA NA Speaker's official visit to the Russian Federation, and Alen Simonyan gave a positive answer.
"A clear format was not discussed or mentioned at that meeting. It was just an offer," said Tsovinar Khachatryan.