Թուրքիայի հետ հարաբերություններում կոմունիկացիոն բարդույթներն ու բարդությունները հաղթահարված են. Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում 2023թ. բյուջեի նախագիծը ներկայացնելիս խոսել է հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին։
Նրա խոսքով. «Չեմ ճշտել՝ այսպիսի վիճակագրություն նախկինում երբևէ արձանագրվել է, թե չէ, բայց համենայն դեպս սա սովորական վիճակագրություն չէ, և արժանի է արձանագրելու. 2022թ. բացառիկ է նրանով, որ ՀՀ ղեկավարն ուղիղ շփումներ է ունեցել առանց բացառության բոլոր հարևան երկրների ղեկավարների հետ՝ հեռախոսազրույցներ են եղել, հանդիպումներ են եղել»։
Այս համատեքստում Փաշինյանը խոսել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարի մասին։ Ըստ նրա. «Շատ կարևոր եմ համարում այս տարի և հեռախոսազրույց, և հանդիպում ենք ունեցել Թուրքիայի ղեկավարի հետ»։
Փաշինյանը նշել է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերություններում կոմունիկացիոն բարդույթներն ու բարդությունները հաղթահարված են։ Ըստ նրա, սա շատ կարևոր փոփոխություն է, և պետք է առաջ տանել խաղաղության օրակարգը։

The communication complexities and complications in the relations with Turkey have been overcome. Nikol Pashinyan
RA Prime Minister Nikol Pashinyan spoke about Armenian-Turkish relations while presenting the 2023 budget project in the National Assembly.
He says, "I have not verified whether such statistics have ever been recorded before, but at least this is not an ordinary statistic, and it deserves to be recorded. 2022 is exceptional in that the leader of RA had direct contacts with the leaders of all neighboring countries without exception: there were phone conversations and meetings."
In this context, Pashinyan spoke about the prospect of normalization of Armenian-Turkish relations. He says, "I consider the telephone conversation and meeting with the head of Turkey significant this year."
Pashinyan noted that the communication complexities and complications in relations with Turkey had been overcome. He says, "This is a significant change, and it is necessary to advance the peace agenda."