Թուրքիայի հետ հարաբերություններում կոմունիկացիոն բարդույթներն ու բարդությունները հաղթահարված են. Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում 2023թ. բյուջեի նախագիծը ներկայացնելիս խոսել է հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին։
Նրա խոսքով. «Չեմ ճշտել՝ այսպիսի վիճակագրություն նախկինում երբևէ արձանագրվել է, թե չէ, բայց համենայն դեպս սա սովորական վիճակագրություն չէ, և արժանի է արձանագրելու. 2022թ. բացառիկ է նրանով, որ ՀՀ ղեկավարն ուղիղ շփումներ է ունեցել առանց բացառության բոլոր հարևան երկրների ղեկավարների հետ՝ հեռախոսազրույցներ են եղել, հանդիպումներ են եղել»։
Այս համատեքստում Փաշինյանը խոսել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարի մասին։ Ըստ նրա. «Շատ կարևոր եմ համարում այս տարի և հեռախոսազրույց, և հանդիպում ենք ունեցել Թուրքիայի ղեկավարի հետ»։
Փաշինյանը նշել է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերություններում կոմունիկացիոն բարդույթներն ու բարդությունները հաղթահարված են։ Ըստ նրա, սա շատ կարևոր փոփոխություն է, և պետք է առաջ տանել խաղաղության օրակարգը։

Коммуникационные сложности и осложнения в отношениях с Турцией преодолены. Никол Пашинян (ВИДЕО)
Премьер-министр РА Никол Пашинян в Национальном Собрании представляя проект бюджета на 2023 год, коснулся армяно-турецких отношений.
По его словам: «Я не проверял, записывалась ли когда-либо такая статистика раньше или нет, но, по крайней мере, это не обычная статистика, и она заслуживает того, чтобы быть зафиксированной. 2022 год исключителен тем, что лидер РА имел прямые контакты с руководителями всех без исключения соседних стран: были телефонные разговоры, были встречи».
В этом контексте Пашинян говорил о перспективе нормализации армяно-турецких отношений. По его словам. «Считаю телефонный разговор и встречу с главой Турции очень важными в этом году».
Пашинян отметил, что коммуникативные сложности и осложнения в отношениях с Турцией преодолены. По его словам, это очень важное изменение, и оно необходимо для продвижения мирной повестки дня.