Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը
Սոչիում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը:
ՌԴ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդներին՝ Սոչի ժամանելու և բանակցություններ անցկացնելու համար և հավելել, որ ռուսական կողմը կշարունակի ներդնել բոլոր ջանքերը` խաղաղության և կայունության հասնելու համար:
Հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է եռակողմ հայտարարություն, որում, մասնավորապես նշվել է. «Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն.Վ. Փաշինյանը, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ի.Հ Ալիևը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ. Պուտինը 2022 թ.-ի հոկտեմբերի 31-ին հանդիպեցինք Սոչիում և քննարկեցինք 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թ.-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքը։
Վերահաստատեցինք նշյալ բոլոր պայմանավորվածությունները խստորեն պահպանման հանձնառությունը՝ ելնելով հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման, Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության, անվտանգության և կայուն տնտեսական զարգացման ապահովման շահերից։ Համաձայնեցինք լրացուցիչ ջանքեր գործադրել մնացյալ, այդ թվում` հումանիտար խնդիրների հրատապ լուծման ուղղությամբ:
Նշելով ռուսական խաղաղապահ զորախմբի առանցքային ներդրումն իր տեղակայման գոտում անվտանգության ապահովման գործում՝ ընդգծեցինք տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված նրա ջանքերի պահանջվածությունը։
Պայմանավորվեցինք զերծ մնալ ուժի կիրառումից կամ դրա կիրառման սպառնալիքից, քննարկել և լուծել բոլոր խնդրահարույց հարցերը բացառապես ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991թ Ալմա-Աթայի Հռչակագրի։
Ընդգծեցինք Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման ակտիվ նախապատրաստման կարևորությունը՝ տարածաշրջանում կայուն և երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու նպպատակով։ Առկա աշխատանքային տարբերակների հիման վրա պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել փոխընդունելի լուծումների որոնումը։ Ռուսաստանի Դաշնությունը հնարավոր օժանդակություն կցուցաբերի դրան:
Շեշտեցինք Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև դրական մթնոլորտի ձևավորման կարևորությունը՝ Ռուսաստանի օժանդակությամբ հասարակությունների ներկայացուցիչների, փորձագիտական համայնքների և կրոնական առաջնորդների միջև երկխոսության շարունակման, ինչպես նաև երկու երկրների ժողովուրդների միջև վստահության ամրապնդմանը միտված եռակողմ միջխորհրդարանական շփումների մեկնարկի համար։
Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարները ողջունել են Ռուսաստանի Դաշնության պատրաստակամությունը` հետայսու ևս ամեն կերպ նպաստելու Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, Հարավային Կովկասում կայունության և բարգավաճման ապահովմանը»։
Նրանք ընդգծել են Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման ակտիվ նախապատրաստման կարևորությունը՝ տարածաշրջանում կայուն և երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար։ Առկա զարգացումների հիման վրա պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել փոխընդունելի լուծումների որոնումը, որին Ռուսաստանի Դաշնությունը կցուցաբերի օգնություն։
Կողմերն ընդգծել են նաև Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև դրական մթնոլորտի ձևավորման կարևորությունը՝ Ռուսաստանի աջակցությամբ հասարակության ներկայացուցիչների, փորձագիտական ​​համայնքների և կրոնական առաջնորդների միջև երկխոսությունը շարունակելու, ինչպես նաև եռակողմ միջխորհրդարանական շփումների մեկնարկը՝ երկու երկրների ժողովուրդների միջև վստահության ամրապնդման նպատակով։
Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարները ողջունել են երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու Ռուսաստանի Դաշնության ջանքերը՝ Հարավային Կովկասում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու նպատակով։

Joint statement of the leaders of Armenia, Russia, and Azerbaijan
A tripartite meeting between the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, and the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, took place in Sochi.
The Russian President thanked the leaders of Armenia and Azerbaijan for coming to Sochi and holding talks and added that the Russian side would continue to make every effort to achieve peace and stability.
As a result of the meeting, a tripartite statement was adopted, in which it was explicitly stated: "We, the Prime Minister of the Republic of Armenia N.V. Pashinyan, President of the Republic of Azerbaijan I.H. Aliyev and President of the Russian Federation V.V. Putin, met in Sochi on October 31, 2022, and discussed the implementation of the tripartite statements of November 9, 2020, January 11, 2021, and November 26.
We reaffirmed our commitment to strictly maintain all the agreements mentioned above based on the interests of the comprehensive settlement of Armenian-Azerbaijani relations, ensuring peace, stability, security, and sustainable economic development in the South Caucasus. We agreed to make additional efforts towards the urgent solution of the remaining problems, including humanitarian ones.
Noting the critical contribution of the Russian peacekeeping troops in ensuring security in the area of ​​its deployment, we emphasized the need for its efforts aimed at stabilizing the situation in the region.
We agreed to refrain from using force or the threat of enforcement to discuss and resolve all problematic issues solely based on mutual recognition of sovereignty, territorial integrity, and inviolability of borders by the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration.
We emphasized the importance of active preparation for signing a peace treaty between the Republic of Armenia and Azerbaijan to achieve stable and long-term peace in the region. Based on the available working options, an agreement was reached to continue the search for mutually acceptable solutions. The Russian Federation will provide possible assistance to it.
We emphasized the importance of creating a positive atmosphere between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan for the continuation of the dialogue between the representatives of societies, expert communities, and religious leaders with the help of Russia, as well as for the start of tripartite inter-parliamentary contacts aimed at strengthening the trust between the peoples of the two countries.
The leaders of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan welcomed the readiness of the Russian Federation to contribute in every possible way to the normalization of relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan to ensure stability and prosperity in the South Caucasus."
They emphasized the importance of actively preparing for the conclusion of a peace treaty between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia to achieve stable and long-term peace in the region. Based on the current developments, an agreement was reached to continue the search for mutually acceptable solutions, and the Russian Federation will help.
The parties also emphasized the importance of creating a positive atmosphere between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, continuing the dialogue between public representatives, expert communities, and religious leaders with the support of Russia, as well as the start of tripartite inter-parliamentary contacts to strengthen trust between the peoples of the two countries.
The leaders of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia welcomed the efforts of the Russian Federation to promote the normalization of relations between the two countries to establish stability and peace in the South Caucasus.