«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ, Երևան փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն իր ելույթում շեշտեց, որ ՔՊ համագումարը տեղի է ունենում մեր պետության համար բավականին բարդ ժամանակաշրջանում, երբ կանգնած ենք արտաքին մարտահրավերների առաջ։
Նրա խոսքով․ «Սակայն այս ճգնաժամը մեզ չպետք է վախեցնի, չպետք է վհատեցնի։ Դժվարին թվացող խնդիրների լուծումները ամենևին մեր հնարավորություններից վեր չեն: Եւ այժմ մեզանից պահանջվում է ընդամենը մեկ բան՝ համախմբվել և չընկրկել պատասխանատվություն ստանձնելուց մեր և մեր երկրի ապագայի համար:
4 տարի առաջ մեզ հաջողվեց պետության ներքաղաքական կյանքում խոշորագույն փոփոխություններ իրականացնել: Այսօր Հայաստանում անցկացվում են ազատ, արդար և ժողովրդավարական ընտրություններ, որոնք աներևակայելի էին դարձել վերջին 2 տասնամյակների ընթացքում։ Քաղաքացիական Պայամանգիրն իր մեծ դերն է ունեցել այդ գործընթացում և յուրաքանչյուր կուսակցություն կհպարտանար այսպիսի նվաճմամբ»:
Ավինյանը նշեց, թե ժողովրդավարությունն իրենց կուսակցության քաղաքական հավատամքն ու հենասյունն է։ «Եւ սա ուղղակի գեղեցիկ բառեր չեն։ Քաղաքացիական Պայմանագիր կուսակցությունը իր հիմնադրման օրվանից անշեղորեն առաջ է մղել ժողովրդավարական արժեքների վրա հենված գաղափարախոսություն, և մենք այսօր բոլորս մասնակից ենք լինելու ժողովրդավարական կուսակցական ընտրություններին։
Սակայն մեր խնդիրը չի սահմանափակվում ներկուսակցական համակարգերի կայացմամբ։ Մենք հաստատուն քայլերով պետք է Հայաստանում ժողովրդավարությունն անշրջելի դարձնենք, և որևէ դեպքում չպետք է թույլ տանք, որ լինի վերադարձ դեպի նախկին արատավոր կարգեր և բարքեր»։
Ըստ նրա, հիմնադրման օրվանից կուսակցությունում չեն եղել արգելված թեմաներ, և յուրաքանչյուրն իր կարծիքն արտահայտելու և դրա համար պայքարելու հնարավորությունը ունեցել է․ «Չկա ու չպետք է լինի պարտադրված միակարծություն։ Չկա ու չպետք է լինի ազատ մտածողության սահմանափակում։ Դրա հետ մեկտեղ, մենք պետք է կարողանանք հաշտեցնել կուսակցության ներսում եղած տարաբևեռ կարծիքները, համատեղ գտնել լուծումներ ի նպաստ մեր երկրի և ժողովրդի»։

Мы должны сделать демократию в Армении необратимой. Тигран Авинян (ВИДЕО)
Член правления партии «Гражданский договор», заместитель мэра Еревана Тигран Авинян в своем выступлении подчеркнул, что съезд партии проходит в достаточно сложный для нашего государства период, когда мы сталкиваемся с внешними вызовами.
По его словам: « Однако этот кризис не должен нас пугать, он не должен нас угнетать. Решения кажущихся трудных задач вовсе не выходят за рамки наших возможностей. И сейчас нам нужно только одно: объединиться и без колебаний взять на себя ответственность за свое будущее и будущее нашей страны.
4 года назад нам удалось осуществить самые большие изменения во внутриполитической жизни государства. Сегодня в Армении проходят свободные, честные и демократические выборы, которые невозможно было представить за последние 2 десятилетия. Партия "Гражданский договор" сыграла важную роль в этом процессе, и каждая партия могла бы гордиться таким достижением ».
Авинян отметил, что демократия является политической верой и опорой его партии. И это не просто красивые слова. Партия «Гражданский договор» с момента своего основания неуклонно продвигала идеологию, основанную на демократических ценностях, и сегодня мы все будем участвовать в выборах демократической партии.
Однако наша проблема не ограничивается установлением внутрипартийных систем. Мы должны твердыми шагами сделать демократию в Армении необратимой и ни в коем случае не допускать возврата к прежнему порочному порядку и нравам .
По его словам, с момента основания в партии не было запрещенных тем, и каждый имел возможность высказывать свое мнение и бороться за него. « Нет и не должно быть вынужденного единодушия. Нет и не должно быть ограничения на свободомыслие. Вместе с тем мы должны уметь примирять разногласия внутри партии, совместно находить решения на благо нашей страны и народа .