«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ, Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը կուսակցության համագումարի ժամանակ ունեցած ելույթում նշեց՝ ՔՊ–ի՝ ընդիմությունից դեպի իշխանության գալու տարիներին անցել են դժվարին տրանսֆորմացիաների փուլերով։
Տիգրան Ավինյանի խոսքով․ «Մեր Հազարավոր քաղաքացիների դիմումները կուսակցական դառնալու համար լուրջ մարտահրավեր էին՝ հաշվի առնելով, որ բոլորը չէ, որ կրում են կուսակցության գաղափարախոսությունն ու արժեքները:
Կուսակցական տոմսով անձնական խնդիրներ լուծելու կամ արտոնյալ լինելու ժամանակներն անվերադարձ անցել են: Եւ կրկին, այս առումով էլ մենք պատասխանատվություն ունենք ոչ միայն նման երևույթներ թույլ չտալու կուսակցության ներսում, այլև այս փոփոխությունը մեր երկրի մակարդակով անշրջելի դարձնելու առումով։
Դահլիճում ներկա մեր շատ գործընկերներ այսօր զբաղեցնում են երկրի համար կարևորագույն պաշտոններ, և ես վստահ եմ, որ մենք բոլորս գիտակցում ենք, որ պաշտոնն ու կարգավիճակը ընդամենը միջոց է։ Միջոց նպատակների և գաղափարների իրականացման համար, միջոց ծառայելու քո երկրին և ժողովրդին»։
Այս կապակցությամբ նա կարևոր համարեց մի քանի շեշտադրում անել․ «Շատերս անձնական փորձով գիտենք, թե որքան ժամանակ է տանում գրասենյակային աշխատանքը, անսպառ խորհրդակցություններն ու չդադարող թղթաբանությունը։ Բյուրոկրատիան իհարկե շատ կարևոր է, այնուամենայնիվ, մենք պետք է ուշադիր լինենք, որպեսզի այդ թանկարժեք ժամանակը ճիշտ օգտագործվի։ Մեզ տրված ժամանակում կմնա մեր խոսքը, թող այն բովանդակությամբ լեցուն լինի, մեզ հատկացված ժամանակում կմնա մեր գործը, այնպես անենք, որ այն գովեստի արժանի լինի և շուտ չմոռացվի։ Երբեք չկտրվենք իրական կյանքից։ Անմիջական և ուղիղ շփումների մեջ լինենք մեր հայրենակիցների հետ, միայն դա է թույլ տալու ոչ միայն ճիշտ ընկալել առկա խնդիրները, այլև դրանց դիպուկ լուծումները գտնել։
Տանք մեր հայրենակիցներին նորից ոգեշնչվելու և նորից հավատալու հնարավորություն։ Կապ չունի քանի նոր զարգացման ծրագիր կամ ռեֆորմ կառաջարկենք, եթե մարդիկ չեն հավատում որևէ լուծման»:
Տիգրան Ավինյանը կոչ արեց՝ «Մեր ամենօրյա գործողություններում հիշենք, որ կայացված որոշումները վերաբերում են ինչպես ողջ ժողովրդին՝ հավաքականորեն, այնպես էլ յուրաքանչյուրին անհատապես։ Ասֆալտապատ ճանապարհը հեշտացնում է վարորդի և հետիոտնի կյանքը, որակյալ հանրային տրանսպորտը՝ աշխատանքի շտապող և տուն վերադարձող մարդու կյանքը, պատշաճ հիվանդանոցներն ու պոլիկլինիկաները՝ բժշկի ու պացիենտի կյանքը, վերանորոգված դպրոցը՝ ուսուցչի ու աշակերտի կյանքը, բարեկարգ բակերն ու խաղահրապարկները՝ փոքրիկների ու երեկոյան հանգիստը վայելող քաղաքացիների կյանքը և այսպես շարունակ։ Տարածված կարծիք կա, թե որևէ իշխանություն չի կարող լուծել բոլոր խնդիրները։ Մենք պետք է ապացուցենք հակառակը, կարող է և պարտավոր է»։

Времена решения личных проблем партийным билетом безвозвратно прошли. Тигран Авинян
Член правления партии «Гражданский договор», заместитель мэра Еревана Тигран Авинян в своем выступлении на съезде партии сказал, что за годы прихода к власти партия прошла через сложные преобразования.
По словам Тиграна Авиняна: «Заявки тысяч наших граждан о вступлении в партию были серьезным вызовом, учитывая, что не все разделяют идеологию и ценности партии.
Времена решения личных проблем партийным билетом безвозвратно прошли. И опять же, в этой связи на нас лежит ответственность не только предотвратить подобные явления внутри партии, но и сделать это изменение необратимым на уровне нашей страны.
Многие наши коллеги, присутствующие сегодня в зале, занимают важные для страны должности, и я уверен, что все мы осознаем, что должность и статус – это только средство. Средство для реализации целей и идей, средство для служения своей стране и народу».
В связи с этим он считал важным подчеркнуть несколько моментов. «Многие из нас на личном опыте знают, сколько времени занимает офисная работа, бесконечные консультации и безостановочная бумажная волокита. Бюрократия, конечно, очень важна, однако мы должны быть осторожны, чтобы это драгоценное время было использовано правильно. Наше слово останется в отведенное нам время, пусть оно будет полно содержания, наше дело останется в отведенное нам время, сделаем его достойным похвалы и не скоро забытым. Никогда не отрывайтесь от реальной жизни. Будем в прямом и непосредственном контакте с нашими соотечественниками, только это позволит нам не только правильно воспринимать существующие проблемы, но и находить их четкие решения.
Давайте дадим нашим соотечественникам шанс снова вдохновиться и снова поверить. Неважно, сколько новых программ развития или реформ мы предлагаем, если люди не верят ни в одно решение».
Тигран Авинян призвал: «В своих повседневных действиях давайте помнить, что принимаемые решения касаются как всего народа, коллективно, так и каждого в отдельности. Асфальтированные дороги облегчают жизнь водителей и пешеходов, качественный общественный транспорт – жизнь людей, спешащих на работу и возвращающихся домой, качественные больницы и поликлиники – жизнь врачей и пациентов, отремонтированные школы – жизнь учителей и учеников, благоустройство ухоженные дворы и детские площадки - жизнь детей и горожан, наслаждающихся вечерним отдыхом и прочее. Существует распространенное мнение, что ни одно правительство не может решить все проблемы. Мы должны доказать обратное, это можно и нужно».