Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է նոյեմբերի 9–ի փաստաթղթի կարևոր դրույթները (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Նրա խոսքով, այդ թուղթը որոշ ուժերի կողմից գնահատվեց որպես կապիտուլյացիա․ «Հիմա այդ նույն ուժերը կրծքով պաշտպանում են նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, ասելով, որ չի կարելի կորցնել այդ փաստաթղթում առկա ձեռքբերումները։ Եւ նրանք, ովքեր մեզ մեղադրում էին 2020թ․ նոյեմբերի 9–ին կապիտուլյացիա ստորագրելու մեջ, հիմա էլ ասում են, որ ես պատրաստվում եմ առաջիկայում կապիտուլյացիա ստորագրել։ Սա ընդհանրապես պատմական նոնսենս է, որովհետև պատմությունը չի տեսել, որ նույն իշխանությունը, նույն երկիրը 2, 3 կապիտուլյացիա ստորագրի։ Այսինքն՝ եթե նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը կապիտուլյացիա է, ուրեմն վերջ, այլևս կապիտուլյացիա ստորագրելու հնարավորություն չկա։ Եթե կապիտուլյացիա ստորագրելու հնարավորություն կա, ուրեմն՝ նոյեմբերի 9–ի փաստաթուղթը կապիտուլյացիա չէր»։
Փաշինյանը շեշտեց, որ նոյեմբերի 9–ի փաստաթուղթը կարևոր է․ «Այնտեղ արձանագրված են՝ ԼՂ գոյությունը, ԼՂ շփման գծի գոյությունը, Խաղաղապահների տեղակայումը, Լաչինի միջանցքի գոյությունը որպես ՀՀ հետ կապի միջոց, ապաշրջափակման օրակարգը, փախստականների իրավունքը»:
Փաշինյանը վստահեցրել է՝ ինչպես նախորդ շրջանում իրենց առաքելությունը եղել է ՀՀ–ում ժողովրդավարություն հաստատելը, այնպես էլ առաջիկա շրջանում իրենց անելիքը պետք է լինի ՀՀ շուրջ խաղաղություն ապահովելը․ «Եւ սա հեշտ գործ չէ, մանավանդ այն պայմաններում, երբ բոլորիս աչքի առաջ փլուզվում է աշխարհակարգը»։
Նա ասել է, որ խաղաղություն հաստատելու համար պետք է ի կատար ածել 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթները, 2021թ․ հունվարի 11–ի հայտարարության բոլոր դրույթները, և ի վերջո որոշակի հանգրվանի հասցնել ԼՂ խնդիրը։
Նրա խոսքով, եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը ապաշրջափակման մասին է․ «Սա նշանակում է,որ տարածաշրջանի բոլոր կոմունիկացիաները պետք է բացվեն»։ Ըստ Փաշինյանի՝ ՀՀ տարածքով միջացք տրամադրելու մասին խոսք չկա։ Նա քննադատեց նաև Ադրբեջանի գործելակերպը, պարտավորությունների կատարման ընթացքը՝ հավելելով, որ երբ գալիս է գործնականացման հարցեր, պարզվում է Ադրբեջանն ունի լրացուցիչ պատկերացումներ․ «Կա դրույթ, որ ՀՀ-ն պետք է ապահովվի Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև կապը և, երբ կողմերը համաձայնվեն նոր ճանապարհներ կառուցվեն: Մենք պատրաստ ենք այդ հաղորդակցությունն ապահովել, Ադրբեջանն ասում է չէ՝ չենք ուզում այդ տարբերակով»։

Nikol Pashinyan presented the essential provisions of the November 9 document (VIDEO)
According to him, that paper was evaluated by some forces as a capitulation. "Now those same forces are defending the statement of November 9, saying that the achievements in that document cannot be lost. And those who accused us of signing a capitulation on November 9, 2020, now say that I will sign a capitulation soon. This is nonsense in general because history has never seen the same government or the same country sign 2 or 3 capitulations. In other words, if the November 9 document is a capitulation, then that's it; there is no possibility of signing a capitulation anymore. If there is a possibility to sign a capitulation, then the document of November 9 was not a capitulation."
Pashinyan emphasized that the document of November 9 is important: "The existence of Nagorno-Karabakh, the existence of the Nagorno-Karabakh Line of Contact, the deployment of Peacekeepers, the existence of the Lachin Corridor as a means of communication with Armenia, the de-blockade agenda, the rights of refugees are recorded there."
Pashinyan assured that just as their mission in the previous period was to establish democracy in RA, their task in the upcoming period should be to ensure peace around RA.
He said that to establish peace, it is necessary to implement all provisions of the tripartite declaration of November 9, 2020, all conditions of the order of January 11, 2021, and finally, bring the Nagorno-Karabakh problem to a particular milestone.
According to him, point 9 of the tripartite statement is about unblocking, "This means that all communications in the region should be opened." According to Pashinyan, there is no question of providing passage through the territory of Armenia. He also criticized the practices of Azerbaijan, the process of fulfilling obligations, adding that when it comes to implementation issues, it turns out that Azerbaijan has additional ideas. "There is a provision that RA should ensure the connection between the western regions of Azerbaijan and Nakhichevan, and when the parties agree, new roads should be built. We are ready to ensure communication; Azerbaijan is not saying we do not want that option."