ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համագումարում անդրադարձել է ԼՂ խնդրի կարգավորման գործընթացին։
Փաշինյանի խոսքով․ «Մեր մեծագույն խնդիրը եղել է այն, որ մենք մեր պետականության հիմնադրման բովանդակության շրջանակներում մոտենանք ԼՂ խնդրին»։ Եւ ըստ նրա, փորձել են իրենցից կախված ամեն ինչը անել ՀՀ պետականության հիմունքները նորոգելու համար։
Նա վստահեցրեց․ «Ինչպես մեր կուսակցության հիմնադիր փաստաթղթերում, այսօր էլ ՀՀ ինքնիշխանությունը, անկախությունը, սուվերենությունը մեզ համար բարձրագույն նպատակ են և մենք այսօր բարձր և հստակ պետք է արձանագրենք, որ որևէ պարագայում մեր պետականությունը, մեր ինքնիշխանությունը, մեր սուվերենությունն ու անկախությունը որևէ մեկին չենք զիջի»:
Փաշինյանը նաև հավաստիացրեց․ «Մենք կուսակցություն ենք, որը պետք է տեր կանգնի անկախությանը, ինքնիշխանությանը, պետականությանը»:

We are a party that must stand up for independence, sovereignty, and statehood. Nikol Pashinyan
RA Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the process of settling the Nagorno-Karabakh problem at the "Civil Contract" party congress.
According to Pashinyan: "Our biggest problem was to approach the Nagorno-Karabakh problem within the framework of the foundation of our statehood." And according to him, they tried to do everything in their power to repair the foundations of RA statehood.
He assured: "As in the founding documents of our party, even today, the sovereignty, independence, and sovereignty of the Republic of Armenia are the highest goals for us, and today we must state loudly and clearly that we will not cede our statehood, our sovereignty, our sovereignty and independence to anyone under any circumstances."
Pashinyan also assured: "We are a party that must stand up for independence, sovereignty, and statehood."