Ի՞նչ ճանապարհային քարտեզ. նստեք Ալիևի հետ և որոշեք
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նստաշրջանում ունեցած ելույթի ժամանակ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ոչ միայն մեկ պետության մաս են եղել, այլև ԱՊՀ տարածքում բոլորի համար բարեկամ են։
«Հարցը շատ զգայուն է։ Սա այն չէ, որ մի կողմից ՀԱՊԿ-ն է, իսկ մյուս կողմից՝ Ադրբեջանը։ Սրանք մեր բարեկամ երկու երկրներն են։ Այո՛, իսկապես նրանք մեկ պետության մաս են եղել։ Ավելին, մենք ԱՊՀ անդամ ենք՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ միասին. Մենք շատ սերտ կապեր ունենք ուղղափառ Հայաստանի հետ, որը մեզ հարազատ է, և մահմեդական Ադրբեջանի հետ, որը մեզ շատ հարազատ է։
Եվ հետո, Ադրբեջանն այստեղ ներկա պետությունների ու երկրների ղեկավարների թշնամի՞ն, թե՞ հակառակորդն է։ Ոչ, ես հաստատում եմ նախագահ Պուտինի ասածը, որ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը մեր բարեկամ պետություններն են։ Եվ սա է իրավիճակի առանձնահատկությունը։ Մենք չենք կարող դա անտեսել: Ուստի հարց բարձրացնել, թե մի կողմից ՀԱՊԿ-ն է, մյուս կողմից՝ Ադրբեջանը, չի կարելի, դա ճիշտ չէ։ Այսօր Ադրբեջանը գլխավորում է բացարձակապես մեր մարդը՝ Իլհամ Ալիևը։ Ի՞նչ կլինի վաղը, ոչ ոք չգիտի, նա հավերժ չէ։ Ուստի այս սուր խնդիրներին իսկապես պետք է անդրադառնալ հիմա՝ Ադրբեջանի ներկայիս ղեկավարության օրոք, անկախ նրանից, թե ով է կանգնած Ադրբեջանի թիկունքում։ Դե ասում են՝ Թուրքիան և այլն։ Եվ ի՞նչ։
Ինչի՞ համար եք պայքարում։ Ինչի՞ համար եք պայքարում այս 2000 կիլոմետր բարձրությամբ սարերում։ Կործանեցիք 300 մարդու այնտեղ, որտեղ մարդիկ չեն ապրում, որտեղ նույնիսկ այծեր չեն լինում։ Ինչո՞ւ եք կռվում։ Նստեք, երկուսով համաձայնության եկեք, և թող Ռուսաստանը վավերացնի այդ համաձայնագիրը։
Դուք պահանջեցիք, որ մենք հայտնենք մեր դիրքորոշումը։ Դուք չգիտե՞ք մեր դիրքորոշումը։ Մենք ցանկանում ենք, որ հարևան պետությունների միջև հակամարտությունը կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով։ Երկրորդ հարցը․ տվեք Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերականգնման ճանապարհային քարտեզ։ Ի՞նչ ճանապարհային քարտեզ: Ես ձեզ անմիջապես կպատասխանեմ՝ նստեք, խոսեք Իլհամ Ալիևի հետ, եթե հարկավոր է, խնդրեք Ռուսաստանի նախագահին և որոշում կայացրեք։ Չկայացնեք այսօր, վաղն ավելի վատ կլինի»,- ասել է Լուկաշենկոն։

What road map? Sit down with Aliyev and decide
During his speech at the extraordinary CSTO Collective Security Council session, the President of Belarus, Alexander Lukashenko, drew attention to the fact that Armenia and Azerbaijan were not only part of one state but also friendly to everyone in the CIS.
"The issue is susceptible. This is not a case of CSTO on one side and Azerbaijan on the other. These are our two friendly countries. Yes, indeed, they were part of one state. Moreover, we are a member of the CIS, together with Azerbaijan and Armenia. We have close ties with Orthodox Armenia, which is close to us, and with Muslim Azerbaijan, which is very close to us.
And then, is Azerbaijan an enemy or an opponent of the heads of state and countries present here? No, I confirm President Putin's saying that Armenia and Azerbaijan are our friendly states. And this is the peculiarity of the situation. We can't ignore it. Therefore, it is not possible to raise the question of CSTO on one side and Azerbaijan on the other; it is not correct. Today, Azerbaijan is headed by absolutely our man, Ilham Aliyev. What will happen tomorrow? No one knows; it is not forever. Therefore, these acute problems need to be addressed now, under the current leadership of Azerbaijan, regardless of who is standing behind Azerbaijan. Well, they say Turkey and so on. And what.
What are you fighting for? What are you fighting for in these 2000-kilometer-high mountains? You killed 300 people in a place where no people live, where there are not even goats. Why are you fighting? Sit down, come to an agreement, and let Russia ratify that agreement.
You asked us to state our position. Do you know our work? We want the conflict between the neighboring states to be settled peacefully. The second question: give a road map for the restoration of the territorial integrity of Armenia. What roadmap? I will answer you immediately: sit down, talk to Ilham Aliyev, if necessary, ask the President of Russia and make a decision. If you don't do it today, tomorrow will be worse," Lukashenko said.