Արարատ Միրզոյանը և Տոյվո Կլաարն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին
Հոկտեմբերի 28֊ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության խնդիրների, մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանը և Տոյվո Կլաարը կարևորել են ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը Հայաստանում և անդրադարձել առաքելության գործունեությանը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափկման, ինչպես նաև սահմանային անվտանգության և սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքի վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ վերջին ագրեսիայի հետևանքների վերացման, մասնավորապես` ՀՀ ինքնիշխան տարածքներից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերման անհրաժեշտությունը:

On October 28, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan received Toivo Klaar, the EU's special representative for the crisis in South Caucasus and Georgia.
During the meeting, the interlocutors touched on the problems of regional security and stability. They exchanged ideas on issues related to the development of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan and the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Ararat Mirzoyan and Toivo Klaar emphasized the deployment of the EU civilian mission in Armenia and referred to the mission's activities.
The parties also exchanged views on the unblocking of regional transport infrastructure and the work of the border security and demarcation commissions.
Ararat Mirzoyan reaffirmed the need to eliminate the consequences of Azerbaijan's recent aggression against the sovereign territory of Armenia, particularly the withdrawal of Azerbaijani armed forces from the sovereign territories of Armenia.