Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Միացյալ Թագավորության վարչապետ Ռիշի Սունակին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Միացյալ Թագավորության վարչապետ Ռիշի Սունակին` Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության վարչապետի և Պահպանողական կուսակցության ղեկավարի պաշտոնները ստանձնելու առիթով: Ուղերձում ասված է.
Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության վարչապետի և Պահպանողական կուսակցության ղեկավարի պաշտոնները ստանձնելու կապակցությամբ Ձեզ եմ հղում իմ ամենաջերմ բարեմաղթանքները և լավագույն ցանկությունները։
Միացյալ Թագավորության վարչապետի պաշտոնը ստանձնում եք աշխարհաքաղաքական բարդ գործընթացների և Ձեր երկրի առջև ծառացած սոցիալ-տնտեսական և քաղաքական խնդիրների պայմաններում, երբ քաղաքական ղեկավարներից պահանջվում է առավելագույն խոհեմություն ու շրջահայացություն ստեղծված մարտահրավերները հաղթահարելու համար։ Վստահ եմ, որ Դուք Միացյալ Թագավորությունը կառաջնորդեք զարգացման ու բարգավաճման ճանապարհով։
Այս տարի Հայաստանի Հանրապետությունը և Միացյալ Թագավորությունը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, ինչը լավ առիթ է մեր երկրների միջև չիրացված ներուժի վերհանման և համագործակցության նոր ուղղությունների ուրվագծման համար:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Միացյալ Թագավորության հետ համագործակցության հետագա զարգացումն ու խորացումը՝ հիմնված ընդհանուր արժեհամակարգի և գործնական շահերի վրա:
Չնայած անվտանգային լուրջ մարտահրավերներին՝ Հայաստանը շարունակում է անշեղորեն իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումները, և այս համատեքստում բարձր ենք գնահատում Միացյալ Թագավորության կառավարության աջակցությունը։ Լիահույս եմ, որ Ձեր կառավարման օրոք հայ-բրիտանական հարաբերությունները նոր խթան և որակ կստանան՝ ի շահ մեր երկրների բարգավաճման և մեր բարեկամ ժողովուրդների բարօրության։
Ձեր պատասխանատու առաքելության մեջ մաղթելով նոր հաջողություններ և ձեռքբերումներ՝ ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ գերազանցություն, խորին հարգանքիս հավաստիքը»։

Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Великобритании Риши Сунаку
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Соединенного Королевства Риши Сунаку в связи с его вступлением на должность премьер-министра Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии и главы Консервативной партии. В послании, в частности, говорится:
«Ваше Превосходительство!
Направляю Вам свои самые теплые и наилучшие пожелания в связи с вступлением на должность премьер-министра Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии и главы Консервативной партии.
Вы вступаете на должность премьер-министра Соединенного Королевства в условиях сложных геополитических процессов и социально-экономических и политических проблем, стоящих перед Вашей страной, когда от политических лидеров требуется максимальная осмотрительность для преодоления создавшихся вызовов. Я уверен, что Вы поведете Соединенное Королевство по пути развития и процветания.
В этом году Республика Армения и Великобритания отмечают 30-летие установления дипломатических отношений, что является хорошей возможностью обратиться к нереализованным возможностям сотрудничества между нашими странами и наметить новые направления.
Армения придает большое значение дальнейшему развитию и углублению сотрудничества с Соединенным Королевством, основанного на общей системе ценностей и практических интересах.
Несмотря на серьезные вызовы безопасности, Армения продолжает неуклонно проводить демократические реформы, и в этом контексте мы ценим содействие правительства Соединенного Королевства. Я искренне надеюсь, что под Вашим руководством армяно-британские отношения получат новый импульс и новое качество во благо процветания наших стран и благополучия наших дружественных народов.
Желаю Вам новых успехов и достижений в Вашей ответственной миссии! Ваше Превосходительство, примите заверения в моем глубоком уважении».