«Հայաստանն ինքն է ընտրում համաձայնագրի տարբերակը, մենք մեր կարծիքը չենք պարտադրի»․ Պուտին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «Վալդայ» ակումբում ունեցած ելույթում խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված իրավիճակի մասին։
ՌԴ նախագահի խոսքով՝ Ռուսաստանը տարիներ շարունակ Հայաստանին առաջարկում էր լուծել Ղարաբաղի հարցը՝ Բաքվին փոխանցելով հինգ շրջան, բայց Երևանը գնաց իր ընտրած ճանապարհով։
«Մենք առաջարկել ենք շարժվել հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ, բայց Հայաստանի ղեկավարությունը գնաց իր ճանապարհով, և դա հանգեցրեց ստեղծված իրավիճակին։
Ռուսաստանը աջակցում է խաղաղ կարգավորմանը, մենք հանդես ենք գալիս խաղաղության պայմանագրի, սահմանազատման և սահմանագծման օգտին։ Հայաստանն ինքն է ընտրում համաձայնագրի տարբերակը, մենք մեր կարծիքը չենք պարտադրի։ Մենք աջակցելու ենք հայ ժողովրդի ցանկացած ընտրություն»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը։

«Армения сама выбирает вариант соглашения, мы не будем навязывать свое мнение» - Путин
Президент России Владимир Путин рассказал о ситуации с Нагорным Карабахом в своем выступлении в клубе «Валдай».
По словам президента РФ, Россия годами предлагала Армении решить карабахский вопрос, передав Баку пять районов, но Ереван пошел по своему пути.
«Мы предлагали двигаться в направлении нормализации отношений, но руководство Армении пошло своим путем, и это привело к создавшейся ситуации.
Россия поддерживает мирное урегулирование, мы за мирный договор, делимитацию и демаркацию. Вариант соглашения Армения выбирает сама, мы не будем навязывать свое мнение. Мы поддержим любой выбор армянского народа", - сказал Владимир Путин.