Սերգեյ Լավրովն ու Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց են ունեցել
Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել հոկտեմբերի 28-ին նախատեսված Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստի օրակարգի և քննարկվելիք հարցերի շուրջ:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ՀԱՊԿ կոնկրետ ջանքերի կարևորությունը՝ ուղղված ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերմանը:
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարները քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցեր:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ հայտնի է ՀԱՊԿ արտահերթ նիստի օրը. կդիտարկվեն Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումները։

Состоялся телефонный разговор Сергея Лаврова и Арарата Мирзояна
27 октября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. Об этом сообщает МИД РА.
В ходе телефонного разговора стороны обменялись мнениями по повестке внеочередного заседания Совета коллективной безопасности, намеченного на 28 октября, и вопросам, которые будут обсуждаться.
Министр Мирзоян подчеркнул важность конкретных усилий ОДКБ, направленных на вывод вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Армении.
Главы МИД Армении и России также обсудили вопросы региональной безопасности и стабильности.
Ранее мы сообщали , что известна дата внеочередного заседания ОДКБ. Будут рассмотрены совместные меры по оказанию помощи Армении.