Սերգեյ Լավրովն ու Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց են ունեցել
Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել հոկտեմբերի 28-ին նախատեսված Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստի օրակարգի և քննարկվելիք հարցերի շուրջ:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ՀԱՊԿ կոնկրետ ջանքերի կարևորությունը՝ ուղղված ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերմանը:
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարները քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցեր:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ հայտնի է ՀԱՊԿ արտահերթ նիստի օրը. կդիտարկվեն Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումները։

The RA MFA reported that on October 27, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov. This is reported by
During the telephone conversation, the parties exchanged ideas on the agenda of the extraordinary session of the Collective Security Council scheduled for October 28 and the issues to be discussed.
Minister Mirzoyan emphasized the importance of substantial efforts of the CSTO aimed at the withdrawal of Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of Armenia.
The foreign ministers of Armenia and Russia also discussed regional security and stability issues.
Earlier, we knew that the CSTO extraordinary session date was known. Joint measures to assist Armenia will be considered.