«Ես ցանկանում եմ և կցանկանամ, որ այն կնքվի մինչև այս տարեվերջ». Հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱԺ-ում պատասխանելով խաղաղության պայմանագրի կնքման մասին հարցին։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, ինքն ու կառավարությունը գործադրում են բոլոր ջանքերը, որ դա լինի իրատեսական. «Մենք հույս ունենք, և դա կարևոր նրբություն է, որ մինչև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը ավարտված լինեն դելիմիտացիայի աշխատանքները։ Որքանո՞վ է դա իրատեսական։ Եթե հաշվի առնենք, որ Պրահայում պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, որ ըստ էության դա տեղի է ունենալու 1991թ. սահմանների հիման վրա, դա կարող է լինել իրատեսական, որովհետև այդ սահմաններն ըստ էության հայտնի են»։
Փաշինյանը նաև նշեց, որ պետք է միջազգայնորեն տեսանելի երկխոսություն սկսվի ԼՂ-ի և Ադրբեջանի միջև, և սա շատ կարևոր հանգամանք է ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության որոշակի տեսանելի մեխանիզմներ պետք է լինեն. «Շատ լավ կլինի և գոհ կլինեմ, եթե մենք կարողանանք դա անել։ Մեր կողմից մենք պատրաստ ենք գործադրել առավելագույն ջանքերը, որ ձեր ասածը տեղի ունենա»։
Փաշինյանը անդրադարձել է նաև թշնամանք տերմինին. «Թշնամանքը և ընդհանրապես իրավիճակը պետք է կառավարվի, որովհետև եթե դա կառավարելի չէ, իր հետ կարող է բերել վնաս»։

"I want the peace agreement to be signed by the end of this year." Nikol Pashinyan
While answering the question about the conclusion of the peace treaty in the National Assembly, RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced, "I want and will want it to be signed by the end of this year."
According to Nikol Pashinyan, he and the government are making every effort to make it realistic. "We hope, an important detail, that the delimitation works will be completed before the peace treaty signing. How realistic is that? If we agree in Prague that it will essentially happen based on the borders of 1991, it can be practical because those borders are known.
Pashinyan also mentioned that an internationally visible dialogue should be started between NK and Azerbaijan, a significant circumstance. There should be specific visual mechanisms to protect the rights and security of the Armenians of NK. "It will be perfect, and I will be happy if we can do it. From our side, we are ready to make maximum efforts to make what you said to happen."
Pashinyan also referred to the term enmity. "The hostility and the situation, in general, must be managed because if it is not managed, it can bring harm."