«Ես ցանկանում եմ և կցանկանամ, որ այն կնքվի մինչև այս տարեվերջ». Հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱԺ-ում պատասխանելով խաղաղության պայմանագրի կնքման մասին հարցին։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, ինքն ու կառավարությունը գործադրում են բոլոր ջանքերը, որ դա լինի իրատեսական. «Մենք հույս ունենք, և դա կարևոր նրբություն է, որ մինչև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը ավարտված լինեն դելիմիտացիայի աշխատանքները։ Որքանո՞վ է դա իրատեսական։ Եթե հաշվի առնենք, որ Պրահայում պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, որ ըստ էության դա տեղի է ունենալու 1991թ. սահմանների հիման վրա, դա կարող է լինել իրատեսական, որովհետև այդ սահմաններն ըստ էության հայտնի են»։
Փաշինյանը նաև նշեց, որ պետք է միջազգայնորեն տեսանելի երկխոսություն սկսվի ԼՂ-ի և Ադրբեջանի միջև, և սա շատ կարևոր հանգամանք է ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության որոշակի տեսանելի մեխանիզմներ պետք է լինեն. «Շատ լավ կլինի և գոհ կլինեմ, եթե մենք կարողանանք դա անել։ Մեր կողմից մենք պատրաստ ենք գործադրել առավելագույն ջանքերը, որ ձեր ասածը տեղի ունենա»։
Փաշինյանը անդրադարձել է նաև թշնամանք տերմինին. «Թշնամանքը և ընդհանրապես իրավիճակը պետք է կառավարվի, որովհետև եթե դա կառավարելի չէ, իր հետ կարող է բերել վնաս»։

«Я хочу, чтобы мирное соглашение было подписано до конца этого года». Никол Пашинян (ВИДЕО)
« Я хотел бы, чтобы он был подписан до конца этого года ». Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, отвечая на вопрос о заключении мирного договора в Национальном Собрании.
По словам Никола Пашиняна, он и правительство прилагают все усилия, чтобы сделать это реалистичным. « Мы надеемся, и это важная деталь, что работы по делимитации будут завершены до подписания мирного договора. Насколько это реально? Если учесть, что мы договорились в Праге, то по сути это произойдет в границах, основанных на границах 1991 года, то это может быть реалистичным, потому что эти границы, по существу, известны ».
Пашинян также отметил, что между Нагорным Карабахом и Азербайджаном должен быть начат видимый на международном уровне диалог, и это очень важное обстоятельство, должны быть определенные видимые механизмы для защиты прав и безопасности армян Нагорного Карабаха. « Это будет здорово, и я буду счастлив, если мы сможем это сделать. Со своей стороны мы готовы приложить максимум усилий, чтобы то, что вы сказали, произошло »   .
Пашинян также коснулся термина «вражда». «Враждебность и ситуацию в целом нужно контролировать, потому что если ею не управлять, она может принести вред ».