ՀՀ վարչապետն ընդունել է ՌԴ նախագահի՝ հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում եռակողմ հանդիպում անցկացնելու առաջարկը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«ՌԴ նախագահի կողմից առկա է հրավեր՝ հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում անցկացնել եռակողմ հանդիպում։ Ես հաստատել եմ իմ մասնակցությունը, անկեղծ ասած՝ տեղեկություն չունեմ, թե ադրբեջանական կողմը հաստատել է մասնակցությունը, թե ոչ»,- տեղեկացրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱԺ-ում պատասխանելով պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանի հարցին։
Խոսելով հանդիպումից ակնկալիքների մասին, Փաշինյանն ասել է. «Վերջին անգամ այդ ֆորմատով եռակողմ հանդիպում տեղի է ունեցել նախորդ տարվա նոյեմբերին, և կարծում եմ՝ ամենակարևոր ակնկալիքները կապված են այս ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձություններին, գնահատականին և մեկնաբանությանը։ Ընդ որում, ավելի հետ կարող եմ ետ գնալ և հասնել մինչև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարություն։ Կարծում եմ, որ շատ կուտակված հարցեր կան, որոնց վերաբերյալ մտքերի փոխանակում, պարզաբանումներ, հարցադրումներ պետք է հնչեն։ Այդ հարցերի օրակարգը ձեզ հայտնի է՝ սկսած ԼՂ-ում կայունության և անվտանգության ապահովման գործից։ Տեղյակ եք, որ այս տարվա մարտին ադրբեջանական ԶՈՒ-ն ներխուժել էին ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի և չեմ թաքցրել, որ մեզ համար այդքան էլ հասկանալի չէ խաղաղապահների կողմից արձագանքի բացակայությունը և ըստ էության ինչ միջոցներ են ձեռնարկվել այդ գործառույթներն իրականացնելու համար։ Ի հեճուկս եռակողմ աշխատանքային խմբում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, ինչ-որ միջանցքների մասին հայտարարություններ են տեղի ունենում, ընդ որում, ոչ միայն ադրբեջանական կողմից։ Ռուսաստանում էլ ինչ-որ անհասկանալի մարդիկ կան, որ փորձում են այդ նարատիվը զարգացնել ի հեճուկս ՌԴ նախագահի կողմից արված հայտարարությունների, ստորագրած փաստաթղթերի, և ի հեճուկս ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությունների, ի հեճուկս ՌԴ փոխվարչապետի արած հայտարարությունների»։

Премьер-министр РА принял предложение президента России о проведении 31 октября в Сочи трехсторонней встречи (ВИДЕО)
« Есть приглашение Президента России провести трехстороннюю встречу в Сочи 31 октября. Я подтвердил свое участие, честно говоря, у меня нет информации, подтвердила участие азербайджанская сторона или нет ", - сообщил премьер-министр РА Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата Саркиса Ханданяна в Национальном Собрании.
Говоря об ожиданиях от встречи, Пашинян сказал. "В последний раз трехсторонняя встреча в таком формате проходила в ноябре прошлого года, и я думаю, что самые главные ожидания связаны с событиями, которые происходят в этот период, их оценку и интерпретацию. Более того, я могу вернуться еще дальше и дойти до трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Я думаю, что накопилось много вопросов, по которым следует провести обмен мнениями, разъяснениями, вопросами. Вы знаете повестку этих вопросов, начиная с вопроса обеспечения стабильности и безопасности в Нагорном Карабахе. Вы в курсе, что в марте этого года азербайджанские вооруженные силы вторглись в зону ответственности российских миротворцев, и я этого не скрывал. что нам не очень понятно отсутствие реакции со стороны миротворцев и по существу какие меры были приняты для выполнения их функций. Несмотря на договоренности, достигнутые в трехсторонней рабочей группе, делаются заявления о некоторых коридорах, причем не только с азербайджанской стороны. В России есть какие-то непонятные люди, которые пытаются развивать этот нарратив, несмотря на заявления Президента РФ, на МИД России, подписанные документы, и несмотря на заявления вице-премьера Российской Федерации."