Վարչապետն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցողին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևին:
Վարչապետը բարձր է գնահատել պարոն Կովաչևի գործունեությունը և Եվրոպական խորհրդարանի հետ համագործակցությունը, որը բխում է ՀՀ կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգից: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ուղղությամբ ԵՄ միջնորդական ջանքերը և ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքի, տարածաշրջանային խնդիրների, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու այլ հարցերի շուրջ: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է մինչ օրս Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց խնդրին, երախտագիտություն հայտնել Եվրոպական խորհրդարանին՝ նրանց վերադարձի ապահովման նպատակով ընդունած բանաձևերի համար և կարևորել ԵԽ շարունակական ջանքերն այդ ուղղությամբ:
Հանդիպման շրջանակում անդրադարձ է եղել առաջիկայում Եվրոպական խորհրդարանի կողմից հրապարակվելիք զեկույցին:

Премьер-министр принял постоянного докладчика по делам Армении в Европарламенте
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял постоянного докладчика по армянским вопросам в Европарламенте Андрея Ковачева.
Премьер-министр высоко оценил деятельность г-на Ковачева и сотрудничество с Европарламентом, вытекающее из программы демократических реформ правительства РА. Никол Пашинян особо отметил посреднические усилия ЕС по достижению мира в регионе и наблюдательную миссию ЕС на армяно-азербайджанской границе.
Собеседники обменялись мыслями о ходе демократических реформ, региональных проблемах, ситуации вокруг Нагорного Карабаха, демаркации границы между Арменией и Азербайджаном и других вопросах. Никол Пашинян коснулся вопроса армянских военнопленных, заложников и других задержанных лиц, которые до сих пор содержатся в Азербайджане, выразил признательность Европейскому парламенту за принятые резолюции по обеспечению их возвращения и подчеркнул постоянные усилия Совета Европы в этом направлении. .