ԵՄ-ն Հայաստանին կտրամադրի 33 մլն եվրո
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրոպական հանձնաժողովի միջև «ԵՄ-ն դիմակայուն և հաշվետու հաստատությունների համար. ոստիկանության և միգրացիոն բարեփոխումներն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում» ֆինանսավորման համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը հավանություն տալու մասին ու Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրոպական հանձնաժողովի միջև «ԵՄ դիմակայունության գործիքը Հայաստանի համար» ֆինանսավորման համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը հավանություն տալու մասին նախագծերը:
Առաջինով նախատեսված է 10 միլիոն եվրո դրամաշնորհային աջակցություն տրամադրել ոստիկանության բարեփոխումների  իրականացման, միգրացիայի կառավարման ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղություններով:
Մյուս համաձայնագրով նախատեսված է 23 միլիոն եվրո դրամաշնորհային աջակցություն տրամադրել Հայաստանին՝ ուղղված ներառական ու դիմակայուն սոցիալ-տնտեսական վերականգնմանն ու զարգացմանը:
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, կառավարության նիստում ներկայացնելով նախագիծը, նշեց, թե դրա նպատակն է աջակցել համավարակին և պատերազմին հաջորդած ժամանակաշրջանում կանաչ, ներառական և դիմակայուն սոցիալ-տնտեսական վերականգնմանը և զարգացմանը՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին և Հայաստանի համար ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային պլանի ուղենիշներին համապատասխան։
ՓՄՁ-ների ինկուբացիային և արագ զարգացմանը, բիզնեսների վերականգնմանը, տեղական համայնքներում զարգացման նախաձեռնություններին և ներդրումներին, քաղաքային և սոցիալ-տնտեսական ենթակառուցվածքներում իրականացվող միջոցառումներին, երիտասարդների, կանանց և խոցելի խմբերի ներգրավմանը և կարողությունների հզորացմանը, Սփյուռքի ներգրավմամբ ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև Գյումրիում «կանաչ» խոհարարության ու հյուրընկալության կառավարման դպրոցի և ձեռնարկատիրական կենտրոնի հիմնադրմանը:

The EU will provide 33 million euros to Armenia
At today's government session, RA Deputy Prime Minister Mher Grigoryan presented the agreement between the Republic of Armenia and the European Commission "EU for resilient and accountable institutions; "police and migration reforms and protection of human rights in Armenia" drafts on approving the proposal to sign the funding agreement between the Republic of Armenia and the European Commission "EU Resilience Instrument for Armenia."
The first plan is to provide 10 million euros in grant support for implementing police reforms, migration management, and human rights protection.
According to the other agreement, it is planned to provide 23 million euros in grant support to Armenia aimed at inclusive and resilient socio-economic recovery and development.
RA Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, presenting the project at the government session, noted that its purpose is to support green, inclusive and resilient socio-economic recovery and development in the post-pandemic and post-war period, the RA-EU Comprehensive and Extended Partnership Agreement and the EU Economic and Investment Plan for Armenia. According to the guidelines.
Incubation and rapid development of SEDNCs, business recovery, development initiatives and investments in local communities, measures implemented in urban and socio-economic infrastructure, involvement and capacity building of youth, women and vulnerable groups, implementation of programs involving the Diaspora, as well as "green" cooking in Gyumri. And the establishment of a hospitality management school and business center.