«Փոխադարձ շահերի ըմբռնումը կարող է դառնալ բազմաթիվ հարցերի լուծման բանալին». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Երևանում մեկնարկած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի աշխատանքներին: Այն անցկացվում է նեղ և ընդլայնված կազմերով, այսօր տեղի է ունեցել նեղ կազմով հանդիպումը:
Նիստին մասնակցել են Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ալիխան Սմաիլովը, Ղրղզստանի Հանրապետության վարչապետ Ակիլբեկ Ժապարովը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը:
Հայաստանի վարչապետը դիմավորել է ԵԱՏՄ անդամ երկրների գործընկերներին, ապա տեղի է ունեցել արարողակարգային տեսալուսանկարահանում: Նեղ կազմով նիստի սկզբում Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի հյուրեր, կառավարությունների հարգելի ղեկավարներ, անկեղծորեն ուրախ եմ ողջունելու Ձեզ Հայաստանի մայրաքաղաքում, որտեղ մենք, կարելի է ասել ավանդաբար, անցկացնում ենք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի աշնանային նիստը։
Ցավով պիտի նշեմ, որ համաշխարհային տնտեսությունը դժվար ժամանակներ է ապրում. բազմաթիվ առևտրային, արդյունաբերական և լոգիստիկ կապեր, որոնք դեռ նոր էին սկսել վերականգնվել համավարակից հետո, այժմ նոր ցնցումների են ենթարկվում: Հարցականի տակ են հայտնվել նաև համաշխարհային տնտեսական համակարգի հիմնարար սկզբունքները։
Ներկայիս անկայուն տնտեսական իրողությունների պայմաններում կասկած չեն հարուցում բարձրագույն մակարդակում կանոնավոր վստահելի երկխոսության արդիականությունն ու պահանջարկը՝ առավել ներդաշնակ և համակարգված փոխգործակցության համար:
Փոխադարձ շահերի ըմբռնումը, փոխզիջումների և համագործակցության պատրաստակամությունը կարող են դառնալ բազմաթիվ հարցերի լուծման բանալին: Այս համատեքստում ցանկանում եմ նշել ԵԱՏՄ շրջանակում բոլոր մակարդակներում իրականացվող բառի բուն իմաստով ամենօրյա աշխատանքը՝ ի հայտ եկող խնդիրներին արձագանքի համակարգված միջոցառումներ մշակելու ուղղությամբ:
Մինչ խոսքը Միջկառավարական խորհրդի նախագահ Ակիլբեկ Ժապարովին փոխանցելը, թույլ տվեք երախտագիտություն հայտնել ղրղզական կողմին ինչպես նախագահության, այնպես էլ այսօրվա հարուստ օրակարգի մշակման ուղղությամբ գործադրված ջանքերի համար, որն ընդգրկում է եվրասիական ինտեգրման արդիական հարցերի բավական լայն շրջանակ։
Բոլորիս մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք և կառուցողական քննարկումներ։ Շնորհակալություն ուշադրության համար»:
Նեղ կազմով նիստին ԵԱՏՄ երկրների կառավարությունների ղեկավարները քննարկել են ԵԱՏՄ շրջանակում արդյունաբերական նախագծերի ֆինանսավորման աղբյուրներին ու մեխանիզմներին, Միության ներքին շուկայում խոչընդոտների վերացմանը վերաբերող հարցեր:
Միջկառավարական խորհրդի անդամներին տեղեկատվություն է ներկայացվել գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ձևավորման ուղղությամբ միջազգային պայմանագրերի նախապատրաստման ընթացքի, ինչպես նաև Միության ներսում ապրանքների էլեկտրոնային առևտրի կառավարման միասնական վերլուծական համակարգի տեխնիկական առաջադրանքի մշակման մասին: Զեկուցվել է նախորդ նիստերի հանձնարարականների և կարգադրությունների կատարման վերաբերյալ:

"Understanding, mutual interests can become the key to solving many issues." the prime minister
Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the regular session of the Eurasian Intergovernmental Council that started in Yerevan. It is held in narrow and extended formations, today the narrow formation meeting took place.
Prime Minister of the Russian Federation Mikhail Mishustin, Prime Minister of the Republic of Belarus Roman Golovchenko, Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Alikhan Smailov, Prime Minister of the Republic of Kyrgyzstan Akilbek Zhaparov and Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission Mikhail Myasnikovich participated in the meeting.
The Prime Minister of Armenia welcomed the colleagues of EAEU member states, then a ceremonial video shooting took place. At the beginning of the session with a limited number of members, Nikol Pashinyan made a speech of welcome, in which, in particular, he noted:
"Dear guests, distinguished heads of government, I am sincerely happy to welcome you to the capital of Armenia, where we traditionally hold the autumn session of the Eurasian Intergovernmental Council.
I have to say with pain that the world economy is going through difficult times. many trade, industrial and logistics links that were just beginning to recover from the pandemic are now experiencing new shocks. The fundamental principles of the global economic system have also come into question.
In the conditions of the current unstable economic realities, there is no doubt about the relevance and demand for regular reliable dialogue at the highest level for more harmonious and coordinated interaction.
Understanding of mutual interests, willingness to compromise and cooperation can become the key to solving many issues. In this context, I would like to mention the daily work in the literal sense of the word, carried out at all levels within the EAEU framework, in the direction of developing coordinated measures to respond to emerging problems.
Before passing the floor to the Chairman of the Intergovernmental Council, Akilbek Zhaparov, let me express my gratitude to the Kyrgyz side both for the presidency and for the efforts made in developing today's rich agenda, which covers a wide range of topical issues of Eurasian integration.
I wish everyone productive work and constructive discussions. Thanks for attention":
At the limited session, the heads of governments of the EAEU countries discussed the sources and mechanisms of financing industrial projects within the EAEU framework, and the elimination of obstacles in the internal market of the Union.
The members of the Inter-Governmental Council were informed about the process of preparation of international agreements for the formation of common markets of gas, oil and petroleum products, as well as the development of the technical task of the unified analytical system for the management of e-commerce of goods within the Union. It was reported on the implementation of the instructions and orders of the previous sessions.