ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակությունն այցելել է Գեղարքունիքի մարզ (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակությունն այցելել է Վարդենիսի սահմանամերձ բնակավայրեր. այս մասին տեղեկացնում է Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը։
Նրա խոսքով. «Հոկտեմբերի 18-ին ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակությանը ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար գնդապետ Վահրամ Գրիգորյանի և Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանի հետ ուղեկցել ենք Վարդենիս համայնքի՝ 2022 թվականի ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում տուժած Տրետուքի եւ Կուտական բնակավայրերի սահմանամերձ գոտիներ։
Հանգամանալից ներկայացրի թշնամու ձեռնարկած ագրեսիայի արդյունքում Ճամբարակ եւ Վարդենիս խոշորացված համայնքներում տուժած 12 բնակավայրի մասին տեղեկատվություն, որոնցից բազմաթիվ վնասներ են կրել Սոթք եւ Կութ բնակավայրերը։ 148 շենք-շինություն վնասվել է Սոթքում, 12 բնակարան՝ Կութում, 2 բնակարան՝ Վեևրին Շորժայում։ Ունենք վնասված երկու դպրոց, մեկ մանկապարտեզ, բնակավայրերի վարչական շենքեր, գրադարան եւ բուժկետ։ Ունենք հրետակոծությունից տուժած 8 բնակարան, որոնք պետք է կառուցվեն հիմնովին։ Վնասվել են նաեւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, մոտ 40 տոկոսով ռիսկային է դարձել գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացումը։
ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար Վահրամ Գրիգորյանը ԵՄ պատվիրակության անդամներին տեղում ներկայացրեց զեկույց 2021 թվականի մայիսի 12-ին եւ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինուժի կողմից Հայաստանի Հանրապետության դեմ ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքները։
Դիտարկումներն իրականացվեցին չափիչ սարքերի միջոցով։
ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակության անդամները վստահեցիրն, որ կիրականացնեն խորը ուսումնասիրություններ և պարբերաբար կներկայացնեն զեկույցներ։
Հավաստիացնեմ, որ ԵՄ առաքելության պատվիրակության դիտորդական աշխատանքներին կցուցաբերվի մշտական աջակցություն և կծավալվի ակտիվ համագործակցություն»։

Делегация миссии по технической оценке ЕС посетила Гегаркуникскую область (ФОТО)
Делегация миссии технической оценки ЕС посетила приграничные населенные пункты Вардениса. Об этом сообщил губернатор Гегаркуникской области Карен Саркисян.
«18 октября я вместе с командиром 2-го армейского корпуса ВС РА полковником Ваграмом Григоряном и главой общины Варденис Аароном Хачатряном сопровождал делегацию миссии технической оценки ЕС в приграничные зоны: поселки Третук и Кутакан общины Варденис, пострадавшие при азербайджанской агрессии 2022 года.
Я представил информацию о 12 пострадавших населенных пунктах Чамбаракской и Варденисской укрупненных общин, в которых большой ущерб был нанесен поселкам Сотк и Кут. В Сотке повреждено 148 домов, в Куте - 12, в Верин Шоржа - 2. Повреждены две школы, один детский сад, административные здания поселков, библиотека и медицинский пункт. Пострадали и гражданские инфраструктуры, выполнение сельскохозяйственных работ стало опасным», - говорится в сообщении.
Отмечается, что командующий 2 армейским корпусом ВС РА Ваграм Григорян на месте представил членам делегации ЕС доклад о последствиях агрессии, предпринятой ВС Азербайджана против Республики Армения 12 мая 2021 года и 13 сентября 2022 года.
Армянская сторона заверила, что наблюдательная деятельность делегации миссии ЕС с их стороны постоянно будет поддерживаться, и будет налажено активное сотрудничество.