ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակությունն այցելել է Գեղարքունիքի մարզ (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակությունն այցելել է Վարդենիսի սահմանամերձ բնակավայրեր. այս մասին տեղեկացնում է Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը։
Նրա խոսքով. «Հոկտեմբերի 18-ին ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակությանը ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար գնդապետ Վահրամ Գրիգորյանի և Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանի հետ ուղեկցել ենք Վարդենիս համայնքի՝ 2022 թվականի ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում տուժած Տրետուքի եւ Կուտական բնակավայրերի սահմանամերձ գոտիներ։
Հանգամանալից ներկայացրի թշնամու ձեռնարկած ագրեսիայի արդյունքում Ճամբարակ եւ Վարդենիս խոշորացված համայնքներում տուժած 12 բնակավայրի մասին տեղեկատվություն, որոնցից բազմաթիվ վնասներ են կրել Սոթք եւ Կութ բնակավայրերը։ 148 շենք-շինություն վնասվել է Սոթքում, 12 բնակարան՝ Կութում, 2 բնակարան՝ Վեևրին Շորժայում։ Ունենք վնասված երկու դպրոց, մեկ մանկապարտեզ, բնակավայրերի վարչական շենքեր, գրադարան եւ բուժկետ։ Ունենք հրետակոծությունից տուժած 8 բնակարան, որոնք պետք է կառուցվեն հիմնովին։ Վնասվել են նաեւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, մոտ 40 տոկոսով ռիսկային է դարձել գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացումը։
ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար Վահրամ Գրիգորյանը ԵՄ պատվիրակության անդամներին տեղում ներկայացրեց զեկույց 2021 թվականի մայիսի 12-ին եւ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինուժի կողմից Հայաստանի Հանրապետության դեմ ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքները։
Դիտարկումներն իրականացվեցին չափիչ սարքերի միջոցով։
ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակության անդամները վստահեցիրն, որ կիրականացնեն խորը ուսումնասիրություններ և պարբերաբար կներկայացնեն զեկույցներ։
Հավաստիացնեմ, որ ԵՄ առաքելության պատվիրակության դիտորդական աշխատանքներին կցուցաբերվի մշտական աջակցություն և կծավալվի ակտիվ համագործակցություն»։

The delegation of the EU technical assessment mission visited the Gegharkunik region (PHOTOS)
Gegharkunik Region Governor Karen Sargsyan informs that the EU technical assessment mission delegation visited the border settlements of Vardenis.
According to him: "On October 18, we accompanied the delegation of the EU technical assessment mission with the commander of the Second Army Corps of the RA Armed Forces, Colonel Vahram Grigoryan, and the head of the Vardenis community, Aharon Khachatryan, to the border zones of the Tretuk and Kutakan settlements of the Vardenis community, which were affected by the Azerbaijani aggression of 2022.
As a result of the enemy's aggression, I presented information about 12 affected settlements in Chambarak and Vardenis enlarged communities, of which Sotk and Kut settlements suffered a lot of damage. 148 buildings were damaged in Sotk, 12 apartments in Kut, and 2 in Veevrin Shorzha. We have damaged two schools, one kindergarten, administrative buildings of settlements, a library, and a medical center. We have 8 apartments damaged by shelling, which need to be rebuilt entirely. The civil infrastructures were also injured, and implementing agricultural works became risky by about 40 percent.
Vahram Grigoryan, commander of the Second Army Corps of the RA Armed Forces, presented a report to the members of the EU delegation on the spot on May 12, 2021, and September 13, 2022, about the consequences of the aggression undertaken by the Azerbaijani Armed Forces against the Republic of Armenia.
Observations were carried out using measuring devices.
Members of the EU Technical Assessment Mission delegation assured that they would carry out in-depth studies and submit regular reports.
I assure you that the observation work of the delegation of the EU mission will be continuously supported, and active cooperation will occur."