ԵԽԽՎ 47 պատգամավորներ հանդես են եկել գրավոր հայտարարությամբ, որը դատապարտում է ադրբեջանական ագրեսիան ՀՀ ինքնիշխան տարածքի դեմ։ Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Հայտարարությամբ Ադրբեջանին կոչ է արվում անհապաղ դուրս բերել զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից և ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանը խիտ թիրախավորել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ պատճառելով հարյուրավոր մարդկային կորուստներ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների։
«Այնտեղ սարսափելի է, կան խոշտանգումների, գերի ընկած և մահացած զինվորների, այդ թվում՝ կանանց խեղման դեպքերի ապացույցներ։ Մենք խստագույնս դատապարտում ենք Ադրբեջանի ագրեսիան, որը բացահայտ խախտում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը, միջազգային մարդասիրական իրավունք և կանոնադրական, պայմանական և Ադրբեջանի անդամակցության պարտավորությունները Եվրոպայի խորհրդի առջև»,- ասված է հայտարարությունում։
Հայտարարությունն ստորագրած պատգամավորների թվում են Ֆրանսիայի, Հունաստանի, Կիպրոսի, Սլովենիայի, Նորվեգիայի, Իսլանդիայի, Ավստրիայի, Իսպանիայի, Իտալիայի, Նիդեռլանդների, Լեհաստանի, Լատվիայի, Շվեդիայի, Շվեյցարիայի ներկայացուցիչներ:

The announcement calls on Azerbaijan to immediately withdraw its troops from the sovereign territory of the Republic of Armenia and release all prisoners of war.
The statement mentions that Azerbaijan has densely targeted civilian infrastructures, causing hundreds of casualties, including civilians.
"It is terrible there; there is evidence of torture, and mutilation of captured and dead soldiers, including women. We strongly condemn Azerbaijan's aggression, which violates the UN Charter, the Helsinki Final Act, international humanitarian law, and Azerbaijan's statutory, conventional, and membership obligations to the Council of Europe," the statement said.
Representatives of France, Greece, Cyprus, Slovenia, Norway, Iceland, Austria, Spain, Italy, Netherlands, Poland, Latvia, Sweden, and Switzerland are among the deputies who signed the statement.