Նորվեգիայի ԱԳ նախարարն իր երկրի աջակցությունն է հայտնել ՀՀ տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարար Աննիկեն Հյութֆիլդտի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է տիկին Հյութֆիլդտի այցը Հայաստան, ինչը նոր ազդակ կհաղորդի հայ-նորվեգական քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար կապերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է նորվեգական կողմի՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի վերաբերյալ հստակ ու հասցեական դիրքորոշման կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունն արդեն իսկ գտնվում է Հայաստանում, քննարկման փուլում է նաև ԵԱՀԿ դիրտորդական առաքելության՝ մեր երկիր գործուղելու հարցը:
Վարչապետը մանրամասն անդրադարձել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքների վերացման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման, ԼՂ մեր հայրենակիցների իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումներին:
Նորվեգիայի ԱԳ նախարարն իր երկրի աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի սուվերենությանն ու տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը, ինչպես նաև մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման բարեփոխումների օրակարգին: Աննիկեն Հյութֆիլդտն իր տպավորություններն է ներկայացրել Հայաստան այցից և խոսել ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ ունեցած բանակցությունների արդյունքների մասին՝ դրանք գնահատելով արդյունավետ և օգտակար: Նա հույս է հայտնել, որ հայ-նորվեգական կապերը նոր առաջընթաց կարձանագրեն ու կամրապնդվեն:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգին վերաբերող հարցերի շուրջ:

Министр иностранных дел Норвегии выразила поддержку своей страны защите территориальной целостности Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Норвегии Анникен Хюитфельдт.
Пашинян подчеркнул важность визита госпожи Хюитфельдт в Армению, отметив, что данный визит придаст новый импульс развитию и расширению армяно-норвежских политических, экономических и гуманитарных связей. Премьер-министр подчеркнул также важность четкой и адресной позиции норвежской стороны в отношении агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении. Никол Пашинян добавил, что наблюдательная миссия ЕС уже находится в Армении, обсуждается также вопрос направления в нашу страну наблюдательной миссии ОБСЕ.
Премьер-министр подробно представил позиции армянской стороны относительно ликвидации последствий азербайджанской агрессии, урегулирования нагорно-карабахской проблемы, защиты прав и обеспечения безопасности наших соотечественников в Нагорном Карабахе.
Министр иностранных дел Норвегии выразила поддержку своей страны защите суверенитета и территориальной целостности Армении, а также повестке реформ по укреплению демократии в нашей стране. Анникен Хюитфельдт представила свои впечатления от визита в Армению и рассказала о результатах переговоров с министром иностранных дел Армении, назвав их эффективными и полезными. Она выразила надежду, что армяно-норвежские связи зафиксируют новый прогресс и будут укрепляться.