Նորվեգիայի ԱԳ նախարարն իր երկրի աջակցությունն է հայտնել ՀՀ տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարար Աննիկեն Հյութֆիլդտի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է տիկին Հյութֆիլդտի այցը Հայաստան, ինչը նոր ազդակ կհաղորդի հայ-նորվեգական քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար կապերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է նորվեգական կողմի՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի վերաբերյալ հստակ ու հասցեական դիրքորոշման կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունն արդեն իսկ գտնվում է Հայաստանում, քննարկման փուլում է նաև ԵԱՀԿ դիրտորդական առաքելության՝ մեր երկիր գործուղելու հարցը:
Վարչապետը մանրամասն անդրադարձել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքների վերացման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման, ԼՂ մեր հայրենակիցների իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումներին:
Նորվեգիայի ԱԳ նախարարն իր երկրի աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի սուվերենությանն ու տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը, ինչպես նաև մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման բարեփոխումների օրակարգին: Աննիկեն Հյութֆիլդտն իր տպավորություններն է ներկայացրել Հայաստան այցից և խոսել ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ ունեցած բանակցությունների արդյունքների մասին՝ դրանք գնահատելով արդյունավետ և օգտակար: Նա հույս է հայտնել, որ հայ-նորվեգական կապերը նոր առաջընթաց կարձանագրեն ու կամրապնդվեն:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգին վերաբերող հարցերի շուրջ:

The Minister of Foreign Affairs of Norway expressed his support for protecting the territorial integrity of Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by the Minister of Foreign Affairs of Norway, Anniken Hütfeldt.
The Prime Minister emphasized the importance of Mrs. Heutfeldt's visit to Armenia, which will give a new impetus to developing and expanding Armenian-Norwegian political, economic, and humanitarian ties. Nikol Pashinyan emphasized the importance of the Norwegian side's precise and targeted position regarding Azerbaijan's aggression towards the sovereign territory of Armenia. Nikol Pashinyan added that the EU observation mission is already in Armenia; sending the OSCE monitoring mission to our country is also under discussion.
The Prime Minister detailed the positions of the Armenian side regarding the elimination of the consequences of Azerbaijani aggression, the settlement of the Nagorno-Karabakh problem, and the protection of the rights and security of our compatriots in Nagorno-Karabakh.
The Foreign Minister of Norway expressed his country's support for the protection of Armenia's sovereignty and territorial integrity, as well as the reform agenda for strengthening democracy in our country. Anniken Hütfeldt presented her impressions of her visit to Armenia and talked about the results of the negotiations with the RA Foreign Minister, evaluating them as practical and valuable. She expressed hope that Armenian-Norwegian ties will record new progress and be strengthened.