Ակնհայտ է, որ տարածաշրջանում բալանսը փոխվում է. ԱՄՆ կոնգրեսական
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի նախագահ Դեյվիդ Փրայսին անդրադարձել է տարածաշրջանային իրադարձություններին։ Նրա խոսքով. «Այժմ տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռությունը փոփոխվել է, անվտանգային տիրույթում ևս կարող են փոփոխություններ լինել։ Ակնհայտ է, որ տարածաշրջանում բալանսը փոխվում է՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի հետ կապված իրադարձությունները։ Միգուցե որոշ ուժեր այլևս այդքան արմատական չեն, որքան եղել են, և, վստահաբար, կլինեն փոփոխություններ։
Այս պահին քննարկումներ են տեղի ունենում և՛ մեր բարեկամների միջև, և՛ նրանց հետ՝ մասնավորապես այն մասով, թե ինչ հարաբերություններ կզարգանան՝ ներառյալ անվտանգային տիրույթում։ Կարող եմ ասել, որ այսդ քննարկումները բավականին ինտենսիվ են»։
Նա պահանջել է, որ Ադրբեջանը դուրս բերի զորքերը ՀՀ տարածքից. «Մենք դեմ ենք ներխուժմանը, որը տեղի է ունեցել Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, և պահանջում ենք, որ Ադրբեջանը վերադառնա ելման դիրքեր»:
ԱԺ արտաքին հարաբերություների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանն էլ ասել է, թե անկյունաքարային կարևորության խնդիրն այս պահին Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող անվտանգային խնդիրներն ու մարտահրավերներն են։ Նրա խոսքով, այս հարցերի վերաբերյալ բավականին բովանդակային և կարևոր խոսակցություն են ունեցել ամերիկացի գործընկերների հետ
Ըստ Էդուարդ Աղաջանյանի. «Մեր գործընկերների այցը պետք է դիտարկել որպես վերջին շրջանում հայ-ամերիկյան հարաբերությունների դինամիկ զարգացման հերթական փուլ»։

The balance in the region is changing. US Congressman
David Price, chairman of the Democratic Partnership Committee of the US House of Representatives, spoke about the regional events. According to him: "Now the balance of power in the region has changed, there may be changes in the security domain as well. Obviously, the balance in the area is changing, considering the events related to Russia. Perhaps some forces are no longer as radical as they were, and indeed there will be changes.
At the moment, discussions are taking place between our friends, particularly regarding what relations will develop, including in the security domain. I can say that these discussions are pretty intense."
He demanded that Azerbaijan withdraw its troops from the territory of Armenia. "We are against the invasion that took place in the sovereign territory of Armenia, and we demand that Azerbaijan return to its starting positions."
Eduard Aghajanyan, the chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations, said that the most critical issue currently is the security and challenges around Armenia. He said they had an entirely meaningful and essential conversation with American colleagues on these issues.
According to Eduard Aghajanyan. "The visit of our colleagues should be considered another stage of the recent dynamic development of Armenian-American relations."