ՀԱՊԿ-ը որոշում է կայացրել նախնական դիտորդական կամ փաստահավաք առաքելություն ուղարկել
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, թե ՀԱՊԿ-ը Հայաստանի դիմումի հիման վրա որոշում է կայացրել նախնական դիտորդական կամ փաստահավաք առաքելություն ուղարկել:
Նրա խոսքով. «Եկել են այդ պաշտոնյաները, իրենց արձանագրումների հիման վրա զեկույց են պատրաստել, այն ներկայացված է բոլոր անդամ պետություններին: Քարտուղարությունը դրա հիման վրա որոշման նախագիծ է շրջանառել: Մենք բանավոր քննարկումներով փորձել ենք հասկանալ՝ երբ կարող է տեղի ունենալ ՀԱՊԿ խորհրդի նիստը, որտեղ երկրների ղեկավարները կարող են քննարկել նաեւ նոր դիտորդական առաքելության գործուղումը: Այս փուլում ենք, որոշում չկա, քննարկումներ կան: Պետք է տեղի ունենա խորհրդի նիստ:
Այստեղ մեզ համար չափազանց կարեւոր է նաեւ իրավիճակի քաղաքական գնահատականը, որով հանդես կգան մեր դաշնակից պետությունները: Մեզ նախեւառաջ պետք է հասկանալ՝ որքանով է կազմակերպությունը ճանաչում այն իրավիճակը, որը կա: Իսկ դա ագրեսիա է Հայաստանի դեմ եւ ներխուժում ՀՀ սուվերեն տարածք»։

CSTO has decided to send a preliminary observation or fact-finding mission
RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan announced that the CSTO decided to send a preliminary observation or fact-finding mission based on Armenia's application.
He states, "Those officials came, prepared a report based on their records, and it was presented to all member states. The Secretariat circulated a draft decision based on it. Through oral discussions, we tried to understand when the meeting of the CSTO Council can take place, where the leaders of the countries can also discuss the mission of the new observation mission. We are at this stage; there is no decision or discussions. A board meeting is due.
Here, the political assessment of the situation, which our allied states will present, is extremely important for us. First, we need to understand how much the organization recognizes the existing problem. And that is an aggression against Armenia and an invasion of the sovereign territory of Armenia."