Հայաստանը կողմ է Ղարաբաղ-Ադրբեջան առանձին բանակցություններին
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու հավանականությանը, և դրանում Արցախի կարգավիճակի հետ կապված հնարավոր հիշատակմանը։
Սիմոնյանի խոսքով. «Ես չեմ կարծում, որ  պետք է նման հիշատակում լինի, որովհետև դա, նախևառաջ, կարող է հայելային պահանջ ու ցանկություն առաջացնել, երկրորդը՝ Հայաստանը երբևիցե Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջ չի ունեցել ու տարածքների մասին շեշտումը միայն կբարդացնի ու, միգուցե, առ ոչինչ կսարքի հնարավոր կնքվելիք պայմանագիրը: Իմ անձնական կարծիքն է, որ նման բան պետք չէ անել»։
Հարցին՝ այդ դեպքում ի՞նչ է լինելու Արցախի հարցը՝ նա արձագանքել է. «Մենք Արցախին առաջարկում ենք, որ Արցախն ինքնուրույն պետք է ներգրավված լինի ու ներգրավված է բոլոր քննարկումների մեջ, իսկ Հայաստանը պետք է մաքսիմալ  ներգրավված լինի այդ խոսակցությունների մեջ, որովհետև եղել է տարբերակ, որտեղ Հայաստանն ու Արցախը, որպես այդպիսին, առանձնացնելու տարբերակով է եղել, մենք չենք գնացել այդ տարբերակին»:

Armenia is in favor of Karabakh-Azerbaijan separate negotiations
NA Speaker Alen Simonyan spoke to journalists today about the possibility of signing a peace treaty between Armenia and Azerbaijan and the possible mention of the status of Artsakh in it.
According to Simonyan. "I don't think that there should be such a reference because, first of all, it can create a mirror claim and desire. Secondly, Armenia has never had a territorial claim to Azerbaijan, and the emphasis on territories will only complicate and, perhaps, make the possible agreement to be concluded useless. It is my personal opinion that such a thing should not be done."
He answered the question, "Then what will happen to Artsakh?" "We propose to Artsakh that Artsakh should be involved and is involved in all discussions, and Armenia should be maximally involved in these discussions; because there was an option where Armenia and Artsakh, as such, were separated, we did not go for that option."