Բացահայտվել են անհետ կորած զինծառայողի հարազատից խարդախությամբ խոշոր չափերով գումար հափշտակելու դեպքեր. ԱԱԾ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանադրական կարգի պահպանության և ահաբեկչության դեմ պայքարի դեպարտամենտի և Շիրակի մարզային վարչության ծառայողները, համագործակցելով ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների հետ, համալիր գաղտնի քննչական գործողությունների արդյունքում պարզել են, որ Գյումրի քաղաքի բնակիչ Բ. Պ.-ն, տեղեկանալով, որ համաքաղաքացի Խ. Գ.-ի ազգականը 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից իրականացված ռազմական գործողությունների արդյունքում անհետ կորել է, նրանից խարդախությամբ խոշոր չափերով գումար հափշտակելու և կաշառք տալուն դրդելու դիտավորությամբ, վերջինիս ներկայանալով որպես ԱԱԾ աշխատակից՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին՝ ԱԱԾ գեներալին, կաշառք տալու դիմաց նշված զինծառայողին իբր գերությունից ազատելու և ՀՀ վերադարձնելու գործընթացը կազմակերպելու համար պահանջել է 5.000.000 ՀՀ դրամ գումար:
2022 թվականի հոկտեմբերի 11-ին  ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների հսկողության ներքո Խ. Գ-ն պայմանավորված 5.000.000 ՀՀ դրամ գումարից 1.200.000 ՀՀ դրամը Գյումրի քաղաքում փոխանցել է Բ. Պ-ին, որից անմիջապես հետո վերջինս բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին, որի ընթացքում «Կաշառք տալու նմանակում» գաղտնի քննչական գործողության շրջանակներում Բ.Պ-ի մոտից հայտնաբերվել և վերցվել է նշված 1.200.000 ՀՀ դրամը:
Բ. Պ-ն ձերբակալվել է, նախաքննությունը շարունակվում է:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում շարունակելու է հանցավոր դեպքերի բացահայտմանն ուղղված գործողությունները և քաղաքացիներին հորդորում է ցուցաբերել իրավահպատակ վարքագիծ:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Выявлен случай мошеннического хищения крупной сумм денег у родственника пропавшего без вести военнослужащего. СНБ (ВИДЕО)
Сотрудники службы национальной безопасности РА и Управления Ширакского марза совместно с сотрудниками Антикоррупционного комитета РА установили, что житель Гюмри Б. П., узнав, что родственник Х.Г. пропал без вести в результате военной операции, проведенной вооруженными силами Азербайджанской Республики 13 сентября 2022 года, представившись сотрудником Службы национальной безопасности потребовал от родственников пропавшего без вести 5 000 000 драмов РА  якобы для дачи взятки высокопоставленному генералу и организации освобождения пропавшего без вести из плена и возвращения его в РА.
11 октября 2022 года под наблюдением сотрудников СНБ РА Х. Г. передал 1 200 000 драмов из согласованной суммы в 5 000 000 драмов в городе Гюмри. Б.П., сразу после чего последний был пойман сотрудниками СНБ РА и представлен органу, ведущему производство, в ходе которого были обнаружены и изъяты указанные 1 200 000 драмов РА у Б.П.
Б. П. арестован, следствие продолжается.
Служба национальной безопасности РА сообщает, что продолжит деятельность по раскрытию уголовных дел в рамках возложенных на нее полномочий и призывает граждан к законопослушному поведению.
Уведомление. Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА, вступившим в законную силу приговором суда.