Միրզոյանն ու Լավրովը խոսել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման աշխատանքների շուրջ․ ՀՀ ԱԳՆ
Հոկտեմբերի 12-ին Աստանայում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության մի շարք հարցերի։ Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման աշխատանքների վերաբերյալ, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովը վերահաստատել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների, ինչպես նաև տարածաշրջանում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների կարևորությունը։
Առանձնահատուկ շեշտվել է Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի հետևանքով ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ դուրսբերման և հրադադարի ռեժիմի պահպանման անհրաժեշտությունը, անդրադարձ է կատարվել սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման և վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման հետ կապված խնդիրներին։ Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հայկական կողմն ակնկալում է Ռուսաստանի՝ որպես ռազմավարական դաշնակցի, միանշանակ դիրքորոշումը և աջակցությունը՝ ադրբեջանական զինված ուժերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրս բերելու հարցում․
Հումանիտար խնդիրների կարգավորման համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման հրամայականը: Հայկական կողմը կարևորել է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացված արտադատական սպանությունների, խոշտանգումների և այլ պատերազմական հանցագործությունների մեղավորների ու կազմակերպիչների պատասխանատվության ենթարկումը։
Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև երկու երկրների դաշնակցային հարաբերությունների լայն օրակարգը։

Мирзоян и Лавров говорили о разработке мирного договора между Арменией и Азербайджаном. МИД РА
12 октября в Астане состоялась встреча Министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с Министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым.
Собеседники затронули ряд вопросов региональной безопасности и стабильности. Состоялся обмен мнениями о работе по разработке армяно-азербайджанского мирного договора, по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Арарат Мирзоян и Сергей Лавров подтвердили необходимость реализации договоренностей, достигнутых в трехсторонних заявлениях от 9 ноября 2020 г. 11 января и 26 ноября 2021 г.. В данном контексте подчеркнута важность работы комиссий по вопросам демаркации границы и пограничной безопасности, а также проводимой работы в направлении разблокирования экономических связей и транспортных инфраструктур в регионе.
Особо подчеркивалась необходимость немедленного вывода азербайджанских вооруженных сил, вторгшихся на суверенную территорию Республики Армения в результате недавней агрессии Азербайджана, и необходимость сохранения режима прекращения огня, а также проблемы, связанные с выполнением рассмотрены международные механизмы мониторинга и контроля за пограничной обстановкой. Министр Мирзоян подчеркнул, что армянская сторона ожидает однозначной позиции и поддержки России как стратегического союзника в выводе вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Республики Армения.
В контексте урегулирования гуманитарных вопросов Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость скорейшего возвращения армянских военнопленных и других задержанных лиц. Армянская сторона подчеркнула ответственность виновных и организаторов внесудебных расправ, пыток и других военных преступлений, совершенных Азербайджаном в отношении армянских военнопленных.