Քաղաքի նկատմամբ վերբերմունքն այն է, թե ինչ նպատակներ ենք մենք մեր առջև սահմանում։ Այս մասին 24News.am-ի եթերում ասաց Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն՝ ընդգծելով, որ եթե ուզում ենք քաղաքը հարմարավետ լինի ավտոմեքենաների համար, դա մի նպատակ է, եթե հարմարավետ լինի, օրինակ, շինարարների համար, դա մեկ այլ նպատակ է, բայց եթե իրապես ուզում ենք հարմարավետ լինի երևանցու համար, պետք է քաղաքապետարանի յուրաքանչյուր պաշտոնյա այդ նպատակին ձգտի։
«Երևանը պետք է լինի մարդկանց համար քաղաք, որովհետև մեզ մոտ շատ խնդիրներ, որոնք լուծվում են, մարդկանց համար չեն լուծվում»,- ասաց Ավինյանը։
Նրա խոսքով՝ քաղաքն ապրող օրգանիզմ է, զարգացման հետ մեկտեղ ավելանում են նաև խնդիրները․ «Ամենակարևորն անվտանգային խնդիրներն են՝ 4-րդ կարգի վթարային շենքերի մասին է խոսքը։ Հասկանում ես, որ մարդկանց տան ներսում քարեր են թափվում, վտանգն այն աստիճանի է, որ շենքը կարող է փլուզվել։ Ամենաբարձրաձայնված խնդիրներից մեկն էլ կապված է տրանսպորտի հետ։ Սակագնի հետ կապված փոփոխությունը համակարգային լուծման մի հատվածն է»,- ասաց Ավինյանը։
ՀՀ նախկին փոխվարչապետն անմասն չմնաց երկրի իրավիճակի մասին հարցից՝ նշելով, որ մեզ այս ընթացքում հարկավոր է ամրանալ, մեջքներս ուղղել, ճիշտ կառուցել բանակցային դիրքը՝ խնդիրները խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար․ «Երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու կարևոր նախապայմանը մեր բանակի զարգացման ծրագիրն է, այլընտրանք չկա»։
Ավինյանի խոսքով՝ յուրաքանչյուր խնդրի լուծման համար պահանջվում է գիտելիք, որը տարիներով կառավարման պրոցեսներն իրականացնող մարմիններում դեռևս չկա։ «Այստեղ շատ կարևոր է, որ աստիճանաբար սկսենք գնալ նորարարությունների։ Ներքին ինֆորմացիայի տիրապետելով՝ կարող եմ ասել, որ մենք այդ քայլերն իրականացնում ենք»։
Կարող ենք, ռեսուրսներ ունենք հզոր բանակ ունենալու համար՝ շեշտեց Ավինյանը․ «Ամենավտանգավորն բանն այս աշխարհում իրավիճակի սխալ գնահատումն է։ Իրավիճակը ճիշտ գնահատելով կարող ենք գտնել ճիշտ լուծումներ»։
Ինչպիսի՞ն կլինի Հայաստանը 5 տարի հետո․ ըստ Ավինյանի, կլինի զարգացող պետություն՝ արագ տեմպերով աճող բնակչությամբ, զարգացող տնտեսությամբ և բանակով, իսկ Երևանն, իր հերթին, լինելու է ավելի մոդեռն, մարդակենտրոն քաղաք։
«Ես երբեք չեմ երազել լինել իշխանություն, կլինեմ այդ ժամանակ պաշտոնում, թե ոչ՝ էական չէ։ Ամենակարևոր բանը, որ կարող ես անել, լինելով որևէ պաշտոնում, գնահատես այն ժամանակը, որը քեզ տրված է և անես առավելագույնը, որովհետև քեզանից հետո մնալու է այն՝ ինչ արել ես կամ չես արել»,- նշեց Ավինյանը։

"You must correctly assess the time given to you and do your best." Tigran Avinyan
The attitude towards the city is what goals we set for ourselves. Yerevan Deputy Mayor Tigran Avinyan said this on 24News.am, stressing that if we want the city to be comfortable for cars, that is one goal; if it is comfortable, for example, for builders, that is another goal, but if we want it. To be comfortable for the citizens of Yerevan, every municipality official should strive for that goal.
"Yerevan should be a city for people because many problems that are solved here are not solved for people," Avinyan said.
According to him, the city is a living organism, and the problems also increase along with development. "The most important is the safety issues; we are talking about the 4th class emergency buildings. You understand that stones are falling inside people's houses, and the danger is such that the building may collapse. One of the most discussed problems is related to transport. The change related to the tariff is a part of the systemic solution," Avinyan said.
The former Deputy Prime Minister of RA did not avoid the question about the country's situation, noting that during this time, we need to strengthen ourselves, straighten our backs, and build the right negotiating position to solve the problems peacefully. "An important precondition for achieving long-term peace is the development program of our army; there is no alternative."
According to Avinyan, the solution to each problem requires knowledge, which is not yet available in the bodies that have been implementing management processes for years. "It is essential here that we gradually start to innovate. Having internal information, I can say that we are taking these steps."
We can; we have the resources to have a powerful army, Avinyan emphasized. "The most dangerous thing in this world is the wrong assessment of the situation. By correctly assessing the situation, we can find the right solutions."
What will Armenia look like in 5 years? According to Avinyan, it will be a developing state with a rapidly growing population, developing economy, and army, and Yerevan, in turn, will be a more modern, people-centered city.
"I never dreamed of being in power; whether or not I will be in the office at that time is not important. The most important thing you can do, being in any position, is to appreciate the time given to you and do your best because what you did or didn't do will remain after you," said Avinyan.