ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը հոկտեմբերի 10-ին հյուրընկալել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն:
Գործընկերները փաստել են, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ բազմակողմանի կապերն անշեղորեն զարգանում են բարեկամության եւ փոխըմբռնման պատմական ավանդույթների հունով:
Զրուցակիցներն արձանագրել են, որ երկկողմ կապերի շարունակական զարգացման երաշխիքն ակտիվ երկխոսությունն է, որի շրջանակում առանձնացվել է խորհրդարանական փոխգործակցության նշանակալի դերակատարումը:
Հատուկ ընդգծվել է մեր խորհրդարանների պրոֆիլային հանձնաժողովների համատեղ գործունեությունը, որտեղ ձեւավորվել է համատեղ նիստերի պրակտիկան: Հաջորդ ամիս Երեւանում նախատեսվում է Ազգային ժողովի տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի համատեղ նիստը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը Վալենտինա Մատվիենկոյին է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիայի մանրամասները՝ նշելով, որ մեր դիրքորոշումը միանշանակ է. ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է լքեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը: Ծավալուն անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությանը, որի ժամանակ հաշվի կառնվեն եւ կերաշխավորվեն Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը:
«Հայաստանի Հանրապետությունը գործադրում է բոլոր ջանքերը, որպեսզի մեր տարածաշրջանում հաստատվի ամուր խաղաղություն: Վստահ եմ, որ դա նաեւ լիովին համապատասխանում է Ռուսաստանի Դաշնության ռազմավարական շահերին»,- շեշտել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը Վալենտինա Մատվիենկոյին հրավիրել է Երեւան: «Հայաստանը մեզ համար ոչ միայն դաշնակից է, այլ նաեւ եղբայրական ջերմ հարաբերություններով ենք կապված»,- նշել է Վալենտինա Մատվիենկոն՝ սիրով ընդունելով հրավերը:

On October 10, the delegation led by RA NA Speaker Alen Simonyan was hosted by Valentina Matvienko, President of the RF Federation Council.
The partners stated that multilateral ties between Armenia and Russia are steadily developing along the lines of historical traditions of friendship and mutual understanding.
The interlocutors noted that the guarantee of continuous development of bilateral relations is active dialogue, within the framework of which the significant role of parliamentary interaction was highlighted.
The joint activity of the profile commissions of our parliaments, where the practice of joint sessions was formed, was especially emphasized. Next month in Yerevan, a joint session of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration of the National Assembly and the Committee on CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots of the State Duma is planned.
The Speaker of the RA National Assembly presented to Valentina Matvienko the details of Azerbaijan's armed aggression against the Republic of Armenia, noting that our position is unequivocal. Azerbaijani armed forces must leave the sovereign territory of the Republic of Armenia. The need for a comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict was extensively discussed, during which the rights and security of the Armenians living in Nagorno-Karabakh will be taken into account and guaranteed.
"The Republic of Armenia makes every effort to establish solid peace in our region. I am sure that it also fully corresponds to the strategic interests of the Russian Federation," the RA NA Speaker emphasized.
At the end of the meeting, Alen Simonyan invited Valentina Matvienko to Yerevan. "Armenia is not only an ally for us, but warm brotherly relations also connect us," noted Valentina Matvienko, accepting the invitation with pleasure.