Փաշինյանն ու Բլինքենը ընդգծել են ադրբեջանական զինված ուժերի` ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման անհրաժեշտությունը
Վարչապետը բարձր է գնահատել սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքների վերացմանը միտված ամերիկյան կողմի ջանքերը և կարևորել այդ ուղղությամբ հետևողական քայլերը: Կողմերն ընդգծել են ադրբեջանական զինված ուժերի` ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման ու հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած ՀՀ վարչապետի, Ֆրանսիայի նախագահի, Եվրոպայի խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի քառակողմ հանդիպման արդյունքներին: Կարևորվել է ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակման, ինչպես նաև սահմանազատման աշխատանքների իրականացման ու հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության ապահովումը:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության և իրավունքների պաշտպանությանը, Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների համար միջազգային մեխանիզմի ստեղծմանը, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովմանը վերաբերող հարցերի:
Վարչապետն իր տպավորություններն է կիսել նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման վերաբերյալ:
Էնթոնի Բլինքենը հայտնել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ առաջիկայում ևս նպաստելու բանակցային գործընթացին ու Հարավային Կովկասում խաղաղությանն ու կայունությանը:

Pashinyan and Blinken emphasized the need to withdraw the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia.
The Prime Minister appreciated the American side's efforts to eliminate the consequences of the aggression undertaken by the Azerbaijani armed forces on the sovereign territory of Armenia on September 13-14 and highlighted the consistent steps in that direction. The parties emphasized the necessity of withdrawing the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia and the unconditional maintenance of the ceasefire regime.
The interlocutors referred to the results of the quadrilateral meeting of the Prime Minister of Armenia, the President of France, the President of the Council of Europe, and the President of Azerbaijan held in Prague on October 6. The UN Charter and 1991 are based on the Alma-Ata declaration, the development of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, the implementation of border demarcation works, and ensuring the activities of the EU civil mission on the Armenian-Azerbaijani border.
The security and rights protection of Nagorno-Karabakh Armenians, the creation of an international mechanism for discussions between Stepanakert and Baku, and the return of Armenian prisoners of war held in Azerbaijan were alluded to.
The Prime Minister also shared his impressions about the meeting with the President of Turkey, Recep Tayyip Erdogan.
Anthony Blinken expressed the readiness of the US to contribute to the negotiation process and peace and stability in the South Caucasus shortly.