ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումն ակնկալում են մինչև հոկտեմբերի վերջ
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներն անդրադարձել են ԵՄ-ի դիտորդական առաքելությանը։
Հարցին՝ արդյո՞ք ԵՄ դիտորդական առաքելությունը կարող է զսպել Ադրբեջանի հետագա գործողությունները, պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը նշել է. «Այո՛, Ադրբեջանը պետք է դուրս գա այս տարածքից, որովհետև ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը սակարկման ենթակա չէ: Այդ առաքելությունը, մեր կարծիքով, կնպաստի կայունացմանը և լրացուցիչ ևս մեկ զսպող գործոն կլինի ադրբեջանական հնարավոր ագրեսիայի համար»։
Դեռևս պարզ չէ, թե ե՞րբ է տեղակայվելու ԵՄ դիտորդական առաքելությունը։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներից Հռիփսիմե Գրիգորյանն էլ այս կապակցությամբ հավելել է, որ ակնկալում են՝ այն տեղի կունենա մինչև ամսվա վերջ։

The deployment of the EU observation mission is expected by the end of October
The MPs of the "Civil Contract" faction of the National Assembly referred to the observation mission of the EU.
When asked whether the EU observation mission can prevent Azerbaijan's further actions, MP Vahagn Aleksanyan said, "Yes, Azerbaijan should leave this area because the territorial integrity of Armenia is not subject to negotiation. That mission, in our opinion, will contribute to stabilization and will additionally be another deterrent for possible Azerbaijani aggression."
It is still not clear when the EU observation mission will be deployed. In this regard, Hripsime Grigoryan, one of the deputies of the "Civil Contract" faction, added that they expect it to take place by the end of the month.