44-օրյա պատերազմի հետևանքով ՀՀ-ն այլևս չունի հնարավորություն և ռեսուրս՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի իրավունքները. Էդուարդ Աղաջանյան factor.am
Ցավոք, 44-օրյա պատերազմի արդյունքում և հետևանքով Հայաստանի Հանրապետությունն այլևս չունի հնարավորություն և ռեսուրս՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի իրավունքները, ազատությունները, այդ թվում՝ անվտանգությունը։ Այս մասին factor.am-ի եթերում ասել է ՀՀ ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը։
«Դուք տեղյակ եք, որ նոյեմբերի 9-ի պայմանագրի, եռակողմ հայտարարության թերևս կարևորագույն կետը ռուսական խաղաղապահ առաքելության գործունեության ծավալումն է այն տարածքում, որտեղ շարունակում են ապրել արցախցի մեր հայրենակիցները, և, թերևս, կարծում ենք, որ այս հարցում մենք պետք է ապավինենք միջազգային հանրության գործիքակազմին, և անենք առավելագույնը, որ միջազգային հանրությանը հասցնենք այն օրհասական, գոյութենական խնդիրները, որոնց մեր հայրենակիցներն առնչվում են Արցախում»- ասաց Աղաջանյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ դիրքորոշումը արցախցիների բոլոր իրավունքների տեսանկյունից որևէ կերպ չի փոխվել։ Ցավալիորեն փոխվել են օբյեկտիվ իրողությունները և իրականությունը, որով պայմանավորված համապատասխան հետևություններ պետք է արվեն։ Ըստ Աղաջանյանի, պետք է համապատասխան ռազմավարություն և մարտավարություն որդեգրենք։ Ըստ այդմ, նաև պետք է արձանագրել, որ անվտանգության և մնացած բոլոր հնարավոր իրավունքների ապահովման իրացման համար, առկա է միայն միջազգային հանրության դիրքորոշումների, ճնշումների ռեսուրսը, այլ որևէ ռեսուրս՝ ռազմական, տնտեսական, քաղաքական, ՀՀ-ն ցավալիորեն չունի։
«Մեր դիրքորոշումները պետք է առավալագույնը ներդաշնակեցվեն միջազգային հանրության դիրքորոշումների հետ, որոնք առնչվում են արցախցիներին և Արցախի շուրջ ընթացող իրադարձություններին»- ասաց Էդուարդ Աղաջանյանը։

В результате 44-дневной войны у РА больше нет возможности и ресурсов для обеспечения прав народа Арцаха. Эдуард Агаджанян factor.am
К сожалению, в результате и в результате 44-дневной войны Республика Армения больше не имеет возможности и ресурсов для обеспечения прав и свобод народа Арцаха, в том числе безопасности. Об этом на сайте factor.am сообщил председатель комиссии НС по внешним связям Эдуард Агаджанян .
«Вы знаете, что едва ли не самым важным пунктом соглашения от 9 ноября, трехсторонней декларации является расширение деятельности российской миротворческой миссии в районах, где продолжают проживать наши соотечественники из Арцаха, и мы считаем, что в этом вопросе мы должны полагаться на инструменты международного сообщества, и давайте сделаем все возможное, чтобы донести до международного сообщества тяжелые, экзистенциальные проблемы, с которыми сталкиваются наши соотечественники в Арцахе", - сказал Агаджанян.
По его словам, позиция РА никоим образом не изменилась с точки зрения всех прав народа Арцаха. К сожалению, изменились объективные реалии и та реальность, из которой следует делать соответствующие выводы. По словам Агаджаняна, мы должны принять соответствующую стратегию и тактику. Соответственно, следует также отметить, что для реализации безопасности и обеспечения всех других возможных прав есть только ресурс позиций и давления международного сообщества, но, к сожалению, у РА нет никаких иных ресурсов: военных, экономических, политических. .
«Наши позиции должны быть максимально согласованы с позициями международного сообщества, которые связаны с народом Арцаха и событиями, происходящими вокруг Арцаха», - сказал Эдуард Агаджанян.