Հայաստանի նախկին նախագահների հանդիպումները Թուրքիայի ղեկավարների հետ (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
13 տարվա ընդմիջումից հետո՝ հոկտեմբերի 6-ին, Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Թուրքիայի առաջնորդների հանդիպումը։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանն առանձնազրույց ունեցան։ Նրանք քննարկել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ու այդ ուղղությամբ հետագա հնարավոր քայլերը:
Radar Armenia-ն ներկայացնում է մինչ այս ՀՀ նախկին նախագահների հանդիպումները Թուրքիայի ղեկավարների հետ։
Եվ այսպես, 1995 թվականի հոկտեմբերին ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ՄԱԿ-ի 50-ամյակին նվիրված հոբելյանական հավաքի ընթացքում հանդիպել էր Թուրքիայի նախագահ Սուլեյման Դեմիրելի հետ: Նշենք՝ Տեր-Պետրոսյանը Դեմիրելի հետ նախկինում ևս մեկ հանդիպում էր ունեցել՝ 1993թ., բայց այն ժամանակ նա Թուրքիայի վարչապետն էր։ 1993թ. ապրիլին Տեր-Պետրոսյանը պատվիրակությամբ մեկնել էր Թուրքիա՝ մասնակցելու նախագահ Թուրգուտ Օզալի հուղարկավորության արարողությանը։
Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության տարիներին Հայաստանի և Թուրքիայի նախագահները երկու անգամ են հանդիպել։
Առաջին հանդիպումը 1998թ. հունիսի 5-ին էր՝ Յալթայում, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության գագաթաժողովի ընթացքում, իսկ երկրորդը՝ 1999թ. նոյեմբերին, Ստամբուլում, ԵԱՀԿ գագաթաժողովի ժամանակ:
Սերժ Սարգսյանի կառավարման ժամանակաշրջանում ՀՀ և Թուրքիայի ղեկավարները հանդիպել են 2 անգամ՝ «ֆուտբոլային դիվանագիտության» շրջանում։
2008 թ. սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով Աբդուլա Գյուլը ժամանել էր Երևան, իսկ մոտ մեկ ամիս անց՝ հոկտեմբերի 14-ին, Սերժ Սարգսյանն էր Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հրավերով մեկնել Բուրսա՝ դիտելու Թուրքիայի ու Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականների հանդիպումը:
Ստացվում է՝ ՀՀ բոլոր ղեկավարներն էլ նախկինում հանդիպումներ ունեցել են Թուրքիայի նախագահների հետ՝ փորձելով կարգավորել հարաբերությունները, բայց նրանցից և ոչ մեկին դեռ չի հաջողվել հաջողության հասնել։

Встречи бывших президентов Армении с лидерами Турции (ФОТО)
После 13-летнего перерыва 6 октября в Праге, столице Чехии, состоялась встреча лидеров Армении и Турции. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провели приватную беседу. Они обсудили процесс нормализации армяно-турецких отношений и возможные дальнейшие шаги в этом направлении.
Radar Armenia представляет встречи бывших президентов Армении с лидерами Турции.
Так вот, в октябре 1995 года первый президент РА Левон Тер-Петросян встретился с президентом Турции Сулейманом Демирелем во время юбилейного собрания, посвященного 50-летию Организации Объединенных Наций. Следует отметить, что Тер-Петросян встречался с Демирелем еще раньше, в 1993 году, но в то время тот был премьер-министром Турции. В апреле Тер-Петросян отправился в Турцию с делегацией для участия в церемонии похорон президента Тургута Озала.
Во время президентства Роберта Кочаряна президенты Армении и Турции встречались дважды.
Первая встреча состоялась в 1998 году. Это было 5 июня в Ялте, во время саммита Черноморского экономического сотрудничества, вторая же – в ноябре 1999 года в Стамбуле, во время саммита ОБСЕ
В период правления Сержа Саргсяна главы Армении и Турции дважды встречались в период «футбольной дипломатии».
6 сентября 2008 года Абдула Гюль прибыл в Ереван по приглашению третьего президента Армении Сержа Саргсяна, а примерно через месяц, 14 октября, Серж Саргсян по приглашению президента Турции Абдуллы Гюля отправился в Бурсу, чтобы посмотреть матч между сборными Турции и Армении по футболу.
Получается, что все руководители РА в прошлом встречались с президентами Турции, пытаясь урегулировать отношения, но пока никому из них это не удалось.