Փաշինյանը Պրահայում մասնակցել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պրահայում մասնակցել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին: Միջոցառմանը մասնակցել են չորս տասնյակից ավելի պետությունների առաջնորդներ` ԵՄ անդամ, ինչպես նաև ԵՄ գործընկեր երկրների ղեկավարներ:
Գագաթնաժողովը կայացել է Պրահայի հին ամրոցում: Մասնակից երկրների ղեկավարներին դիմավորել է Չեխիայի վարչապետ Պետեր Ֆիալան: Լիագումար նիստից հետո տեղի է ունեցել գագաթնաժողովի մասնակիցների համատեղ լուսանկարահանման արարողությունը:
Միջոցառման շրջանակում վարչապետ Փաշինյանը մասնակցել է նաև անվտանգության թեմայով կլոր-սեղան քննարկմանը:
Պրահայում այսօր տեղի է ունենալու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի քառակողմ հանդիպումը:

Pashinyan participated in the European Political Community Summit in Prague
Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the European Political Community Summit in Prague. The event was attended by leaders of more than four dozen EU member states and leaders of EU partner countries.
The summit was held in the Old Castle of Prague. The leaders of the participating countries were welcomed by the Prime Minister of the Czech Republic, Peter Fiala. After the plenary session, the summit participants took place in a joint photo-taking ceremony.
Within the framework of the event, Prime Minister Pashinyan also participated in the round-table discussion on the topic of security.
A quadrilateral meeting of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, French President Emmanuel Macron, European Council President Charles Michel, and Azerbaijani President Ilham Aliyev will take place in Prague today.
A meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Turkish President Recep Tayyip Erdogan is scheduled on the same day.