Փորձում ենք Արցախին վերադարձնել խոսակցության սեղանին. ԱԺ նախագահ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հավանականությանը՝ ընդգծելով՝ հաշվի առնելով, թե ով է խաղաղության պայմանագրի հակառակ կողմը, մինչև այդ պայմանագիրը չկնքվի, ես անձամբ որևէ հույս չեմ ունենալու:
Ալեն Սիմոնյանի խոսքով. «Նրանց գործողություններն իմ մոտ վստահության բացակայություն են ձևավորել: Տեսնում եք, որ ներգրավված են միջազգային գործընկերները, մասնավորապես ՀՀ վարչապետը երեկ նշեց, որ հանդիպում է լինելու Մակրոնի մասնակցությամբ, ինչպես նաև տեսաք, որ Միացյալ Նահանգների աջակցությամբ սեպտեմբերի 13-ի փոքր պատերազմի ժամանակահատվածում գերեվարվածները վերադարձան:
Մշտապես քննարկվում է, թե Ադրբեջանն ինչ-որ զիջումների դիմաց է համաձայնել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքել, տարբեր փաստաթղթեր ու սկզբունքներ են վկայակոչվում: Իշխանության բարձրագույն ներկայացուցիչներն ասում են, որ ՀՀ-ի 29 800 քառակուսի կիլոմետրը և ինքնիշխանությունն անքննելի են: Կան կարմիր գծեր»։
Սիմոնյանը վստահեցրել է, որ Արցախի կարգավիճակից հետ կանգնելու խնդիր չի եղել. «Խոսքը եղել է իրավունքների մասին: Փորձում ենք Արցախին վերադարձնել խոսակցության սեղանին, որպեսզի այլ հարց չլինի, որ Հայաստանից մի կարծիք հնչի, Արցախի ԱԺ-ից՝ մեկ այլ կարծիք»։

Мы пытаемся вернуть Арцах за стол переговоров. Председатель Национального собрания
Спикер НС РА Ален Симонян коснулся возможности подписания мирного договора, подчеркнув, что, учитывая, кто является противоположной стороной мирного договора, пока этот договор не будет подписан, лично у меня не будет никакой надежды.
По словам Алена Симоняна. « Их действия вызвали недоверие во мне. Вы видите, что задействованы международные партнеры, в частности, вчера премьер-министр РА упомянул, что будет встреча с участием Макрона, и вы также видели, что при поддержке США взятые в плен в ходе малой войны 13 сентября вернулись.
Постоянно обсуждается, согласился ли Азербайджан подписать мирный договор с Арменией в обмен на какие-то уступки, приводятся различные документы и принципы. Высшие представители власти говорят, что 29800 квадратных километров РА и суверенитет не вызывают сомнений. Есть красные линии ».
Симонян заверил, что проблемы отказа от статуса Арцаха не существует. « Речь шла о правах. Мы пытаемся вернуть Арцах за стол переговоров, чтобы не было вопроса, что из Армении прозвучит одно мнение, а из Национального Собрания Арцаха – другое ».