«Միասնական հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Սամվել Բաբայանը հայտարարել է, որ հայկական երկու հանրապետությունների շուրջ օր-օրի սեղմվող օղակը ժողովրդին առերեսել է լինել-չլինելու սպառնալիքին, որի հաղթահարման ուղիների շուրջ միավորվելու կոչ-խնդրանքով դիմում է ՀՀ և ԼՂՀ նախկին նախագահներին և բոլոր նրանց, որոնք գտնում են, որ կարող են դերակատարություն ունենալ խնդրի հնարավոր լուծման հարցում։
Բաբայանը ընդգծել է, որ ինքը վեր է կանգնում բոլոր տեսակի հակասություններից և Հայաստանի ու ԼՂ փրկության գաղափարի շուրջ մեկնում է իր ձեռքը։
Radar Armenia-ն մեկնաբանություն ստանալու համար փորձեց կապ հաստատել ՀՀ առաջին, երկրորդ և երրորդ նախագահների գրասենյակների հետ՝ պարզելու, թե ի՞նչ կարծիք ունեն Սամվել Բաբայանի այս կոչի վերաբերյալ, և պատրա՞ստ են համախմբվել կոչի շուրջ։ Բայց նախկին նախագահների գրասենյակներ մեր զանգերը այդպես էլ մնացին անպատասխան։
Հատկանշական է, որ Սամվել Բաբայանի կոչում այդ համախմբման շուրջ գործնական քայլերի մասին դեռ որևէ հստակություն չկա, և միայն մատնանշվում են ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրները։ Թե ինչպես է Բաբայանը պատկերացնում այդ համախմբումը ու ինչպե՞ս դա պիտի տեղի ունենա գործնականում՝ հատկապես նկատի ունենալով այդ ուղղությամբ գրանցված վերջին իրադարձությունները (Տեր-Պետրոսյանի արձագանքը ՀԺ-ի հրապարակմանն ու Ռոբերտ Քոչարյանի ասուլիսը), առայժմ պարզ չէ։

The former presidents of RA still do not respond to Samvel Babayan's call
Samvel Babayan, the leader of the "United Motherland" party, stated that the ring tightening around the two Armenian republics had faced the people with the threat of being or not being. He appeals to the former presidents of RA and NKR and all who can play a role in the possible solution to the problem.
Babayan emphasized that he rises above all kinds of contradictions and extends his hand to the idea of ​​saving Armenia and Nagorno-Karabakh.
To get a comment, Radar Armenia tried to contact the offices of the first, second, and third presidents of Armenia to find out what their opinion is about this call by Samvel Babayan and whether they are ready to respond to the call. But our calls to the offices of former presidents remained unanswered.
It is noteworthy that there is still no clarity about the practical steps regarding the consolidation of Samvel Babayan's title, and only the problems faced by the people are pointed out. Babayan imagines this consolidation and how it should happen in practice, especially considering the recent events recorded in that direction (Ter-Petrosyan's reaction to the publication of the HH and Robert Kocharyan's press conference), which is not clear yet.