Երևանի փոխքաղաքապետ, Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի տնօրենների խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանը մասնակցել է Գլոբալ նորարարական ֆորումի շրջանակում պանելային քննարկմանը։
Իր ելույթում նա կարևորել է մի շարք ոլորտներում արհեստական բանականության կիրառումը։ Ըստ նրա՝ արհեստական բանականությունը կարող է դիտարկվել որպես տեխնոլոգիա, որը կարող է փոխարինել աշխատուժին, մարդկանցից խլել աշխատատեղերը:
Ավինյանի խոսքով. «Բայց կարծում եմ, որ հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ իրականում դա այդքան էլ վախեցնող չէ: Այն իրականում այսօր փոխլրացնում, օգնում է աշխատուժին: Կան վերջին 10 տարիների ընթացքում իրականացված մի շարք հետազոտություններ, որոնք վկայում են այն մասին, որ արհեստական բանականությունն ավելի շատ օգնում է, քան խանգարում»։
Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, թե կան բազմաթիվ ոլորտներ, որտեղ արհեստական բանականությունը կարելի է օգտագործել, այն այդ ոլորտներում կարող է բերել նորարարություն: Ըստ Ավինյանի՝ արհեստական բանականությունը կարելի է օգտագործել նաև կրթության ոլորտում. «Կան բազմաթիվ ոլորտներ, որտեղ արհեստական բանականությունը ապահովել է, ապահովում է և պետք է ապահովի նորարարություն և լավարկում: Մենք օգտագործում ենք շատ նման բաներ, օրինակ, դեմքով ճանաչումը (face recognition) կամ, երբ արհեստական բանականության գործիքներն օգնում են բարելավել քաղաքաբնակների կյանքը: Նման տեխնոլոգիաներն աշխատում են ի նպաստ նրանց, որոնք գիտեն այդ տեխնոլոգիաները, տիրապետում են դրանց, դրանից վախենում են նրանք, որոնք ծանոթ չեն և ասում են, թե նորարարությունը վատ է, իրենցից խլելու է իրենց աշխատանքը»։

Тигран Авинян подчеркнул важность использования искусственного интеллекта в ряде сфер
Заместитель мэра Еревана, председатель Совета директоров Фонда государственных интересов Армении Тигран Авинян принял участие в панельной дискуссии в рамках Глобального инновационного форума.
В своем выступлении он подчеркнул использование искусственного интеллекта в ряде областей. По его словам, искусственный интеллект многие рассматривают как технологию, которая может заменить рабочую силу, отнять рабочие места у людей.
По словам Авиняна. «Но я думаю, что исследования показывают, что на самом деле это не так уж и страшно. Это фактически дополняет, помогает рабочей силе сегодня. За последние 10 лет проведен ряд исследований, которые показывают, что искусственный интеллект больше помогает, чем вредит ».
Тигран Авинян заявил, что есть много областей, где можно использовать искусственный интеллект, и привнести инновации во многих областях. По словам Авиняна, искусственный интеллект можно использовать и в сфере образования. «Есть много областей, в которых искусственный интеллект обеспечивал, обеспечивает и должен обеспечивать инновации и улучшения. Мы используем много похожих вещей, например, распознавание лиц или когда инструменты искусственного интеллекта помогают улучшить жизнь горожан. Такие технологии работают на благо тех, кто эти технологии знает, осваивает их, а те, кто с ними не знаком, боятся этого и говорят, что инновации — это плохо, и что они отнимут у них работу.