Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել է, թե սահմանի խնդրահարույց հատվածներում ռուս խաղաղապահներ ներկայությունը կանխում է էսկալացիան։ Նրա խոսքով. «Մեր խաղաղապահները, մեր սահմանապահները կապի մեջ են երկու կողմերի հետ։ Սա կանխում է էսկալացիան»։
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Կոպիրկինը վստահեցրել է, որ իրենք աշխատում են, և սա նույնպես կարևոր գործոն է կայունության պահպանման և իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու համար։
Ըստ դեսպանի՝ քաղաքական երկխոսությունը մշտապես շարունակվում է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ եռակողմ ֆորմատով. «Ամենաբարձր մակարդակով սերտ շփում կա։ Արվածի մեծ մասը հայտնի է։ Գործում են եռակողմ պայմանավորվածությունների վրա հիմնված հայտնի մեխանիզմները, որոնք ձեռք են բերվել 2020-2021 թվականներին։ Մենք կարևորում ենք այս ձևաչափերը և մեծ նշանակություն ենք տալիս դրանց՝ չնայած խնդիրներին ու մարտահրավերներին»։
Դեսպանի խոսքով՝ սա քայլերի և միջոցառումների մի ամբողջ շարք է, որոնք ուղղված են անհրաժեշտ պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը։

Присутствие российских миротворцев предотвращает эскалацию. Посол Российской Федерации в Армении
Чрезвычайный и Полномочный Посол России в Армении Сергей Копыркин заявил, что присутствие российских миротворцев на проблемных участках границы предотвращает эскалацию. По его словам: « Наши миротворцы, наши пограничники находятся в контакте с обеими сторонами. Это предотвращает эскалацию ».
На брифинге с журналистами Копыркин заверил, что они работают, и это тоже важный фактор сохранения стабильности и недопущения дальнейшей эскалации ситуации.
По словам посла, постоянно ведется политический диалог как в двустороннем, так и в трехстороннем формате. « Идет тесный контакт на высшем уровне. Действуют известные механизмы, основанные на трехсторонних соглашениях, достигнутых в 2020-2021 годах. Мы ценим эти форматы и придаем им большое значение, несмотря на проблемы и вызовы ».